Nakúp nad 40 EUR a maj dopravu zdarma!

Ako vybrať poťah na raketu na stolný tenis

ako vybrať poťah na raketu na stolný tenisLoptičky samozrejme odpálite i základnou, drevenou doskou. Aby ste ale zasadili súperovi ten správny úder, je lepšie, keď si na raketu vyberiete  správny poťah.

Vybrať si môžete jeden zo 4 základných typov:

Pri každom poťahu nájdete hodnoty pre 3 základné parametre - rýchlosť, spin a kontrolu. Tie sa pohybujú väčšinou v rozsahu 0 - 100, a čím vyššiu hodnotu daný parameter má, tým je poťah pre určený štýl vhodnejší.

Keď má napríklad poťah Butterfly Sriver L hodnoty rýchlosť 90, spin 86 a kontrolu 75, sadne skôr útočným hráčom zameraným na rýchlu hru ako technickým hráčom zameraným na kontrolu.

Poťah si vždy vyberajte podľa toho, aký štýl hry ovládate najlepšie - či útočný, všestranný alebo obranný. Pomôže vám zlepšovať vaše schopnosti.

Ako vybrať hrúbku poťahu

Svoju úlohu hrá pri výbere poťahu tiež hrúbka. Pri každom poťahu si môžete vybrať hrúbku v rozmedzí od OX (bez špongie) až do 2,5 mm.

Útoční hráči väčšinou uprednostňujú poťahy s hrúbkou 2 mm a viac, pre technických hráčov sú lepšie poťahy s tenšou špongiou, napr. 1,5 mm - 1,9 mm.

Ako vybrať tvrdosť špongie

Pri tvrdosti špongie je dôležité využiť dobré spojenie tvrdosti špongie a hornej vrstvy gumy. Do mäkšej špongie sa loptička viac zaborí a tým pádom sa niektoré technické nedostatky stratia. Tvrdšie špongie už chyby neodpúšťajú, preto ich využívajú najmä špičkoví hráči s vypilovanou technikou.

Tvrdoť špongie tiež ovplyvní celkovú hmotnosť rakety. Čím tvrdšia, tým ťažšia.

Typy poťahov

Pri poťahoch narazíte na štyri kategórie: softy, sendviče, trávy a antitopspiny. Líšia sa povrchom, teda  každý z nich bude vyhovovať inému typu hráča.

typy poťahov na raketu na stolný tenis - soft, sendvič, tráva a antitopspin

Softy

Poťah s hladkým povrchom a vrúbkami smerom dovnútra má najširšie spektrum typov úderov. Zahráte s ním útočné, univerzálne i defenzívne údery.

sendvič

 

Sendviče

Ak hráte rovnú, priamu hru blízko stola (kontr a drajv), siahnite po sendviču - poťahu s krátkymi vrúbkami von. Dobre kontroluje bloky a rotácie súpera vás tak nerozhodia. Súčasne ale môže byť zložité páliť rotujúce loptičky na stranu súpera.

 

tráva

Trávy

Poťah s dlhšími vrúbkami je najlepší pre defenzívnych hráčov, ktorí hrajú ďalej od stola. S  trávou budete mať nad svojimi údermi maximálnu kontrolu.

 

 

Antitopspiny

Na prvý pohľad to vyzerá, že ide o rovnaké poťahy ako softy. Na rozdiel od nich ale nemajú tak elastický povrch, grip a možnosť odpáliť loptičku s rotáciou. Nižšie a širšie vnútorné vrúbky požierajú rotáciu loptičky od súpera, teda sa v pohode ubránite technickým strelám.

Ak stále premýšľate, ktorý poťah je pre vás najlepší, siahnite po softe. Pokryje všetky typy úderov a začiatočníkom pomôže nájsť správnu techniku hry.

odlepený poťah na raketuAko často meniť poťah?

Nič nevydrží večne, a ak do hry idete s totálnym nasadením, začnú sa vrúbky pri tráve trhať a softy môžu mať vytlčenú plochu v mieste, ktorým najčastejšie loptičku triafate. Poťah vymeňte minimálne 1 × za rok, pri prepočítaní na hodiny to je cca po 80 - 120 hodinách hry.

Ako nalepiť nový poťah

Aby poťah poriadne držal, musíte ho na drevo správne nalepiť. K tomu vám pomôže špeciálne lepidlo. Na prvé pokusy si zavolajte niekoho, kto už má s lepením skúsenosti a pomôže vám.

nalepenie poťahu na raketu

Ako pri lepení poťahu postupovať?

  1. Natrite lepidlo na dosku i poťah a nechajte ho zaschnúť.
  2. Prilepte poťah na drevo.
  3. Začnite pri držadle a choďte smerom nahor.
  4. Zastrihnite okraje okolo rakety.

0 220 924 944 po–pia 8:00–14:00 | info@sportobchod.sk

Prihláste sa Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}