Ako si vybrať futbalovú loptu

Veľkosť lopty

Prvým krokom pri výbere lopty je správne určenie veľkosti. Klasická veľkosť sa označuje číslom 5. Veľkosti 3 a 4 sú pre deti a žiakov. Starší žiaci už hrajú s veľkosťou 5, ale s loptou, ktoré je odľahčená. Správnu veľkosť lopty, ktorú na tréning potrebuje vaša budúca malá futbalová hviezda, je vhodné konzultovať s trénerom.

Materiál lopty

Ďalej je nutné sa zamyslieť nad povrchom, na ktorom budete s loptou hrať. Na prírodnú a umelú trávu stačí bežne odolná lopta. Na škváru a ostatné tvrdé povrchy sa už viac hodí špeciálna lopta s odolnejším vnútorným plášťom.

Zvážte tiež,či budete hrať len za sucha, alebo sa môže stať, že budete loptu používať aj za dažďa alebo mokra. Pre prvý prípad bohate stačí lopta kožená, na hru vo vlhkom prostredí je vhodnejšia lopta so syntetickým vrchným materiálom.

Kvalita a cena lopty

Dobrým vodítkom pri výbere lopty je samozrejme jej cena. Vyššia cena = kvalitnejšie použité materiály a technológie. Samozrejme to nemusí platiť vždy, je ale to jedno zo základných, bežne fungujúcich pomôcok.


História futbalovej lopty

Futbalová lopta prešla od svojho vzniku mnohými zmenami a vylepšeniami. Až do roku 1836, kedy si Charles Goodyear nechal patentovať vulkanizovanú gumu, bol tvar lopty závislý na tvare nafúknutého prasačieho mechúra. „Lopta“ tak nemohla mať žiadny predpísaný tvar ani presné jednotné rozmery tak ako je tomu dnes.

Prvá Goodyearova lopta sa strihom podobala dnešnej basketbalovej lopte. Iste stojí za zmienku, že keď James Naismith vymyslel basketbal, prvé zápasy sa hrali práve s futbalovou loptou.

Počiatkom dvadsiateho storočia sa už väčšina lôpt vyrábala s gumovou dušou a obalom z kravskej kože. Nevýhodou koženého obalu bolo, že lopta za daždivého počasia nasala vodu a stala sa takmer dvakrát ťažšou. To spôsobovalo mnohé zranenia hráčov hrajúcim hlavou. V tridsiatych rokoch sa tento nedostatok snažili odstrániť rôznymi syntetickými nátermi povrchu lopty.

V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa začali používať biele lopty, ktoré boli lepšie viditeľné a v tejto dobe sa objavili dokonca aj prvé oranžové lopty na hru na snehu.

Prvá celosyntetická lopta bola vyrobená v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a v osemdesiatych rokoch pri zápasoch syntetické lopty úplne nahradili lopty kožené. Gumové duše nahradili niekoľko komorové duše z butylu a uhlíkového latexu.

Súčasnosť

Materiály, z ktorých sa lopty vyrábajú v súčasnosti, dokonale napodobňujú bunkovú štruktúru kože, avšak vstrebávajú len minimum vody. Najrozšírenejší typ lopty sa skladá z 32 panelov (20 šesťuholných a 12 päťuholných). Lopta s touto konštrukciou bola vyvinutá v päťdesiatych rokoch v Dánsku a na majstrovstvách sveta bola prvýkrát použitá v Mexiku v roku 1970 (Adidas Telstar).

Aj dnes prichádzajú výrobcovia neustále s novými zlepšenými technológiami futbalových lôpt.

Kvalitnejšie futbalové lopty, s ktorými sa hrajú dôležité európske poháre a majstrovstvá sveta môžu získať ocenenie kvality od medzinárodnej futbalovej asociácie FIFA. Toto ocenenie získa lopta, ktorá úspešne prejde veľmi náročným testom. Test sa skladá s rôznych skúšok. Lopty môžu získať dva druhy známky kvality: FIFA Inspected (test so 7 kolami) a FIFA Aproved (prísnejší test s 8 kolami).

Ako sa testujú oficiálne futbalové lopty.

prihláste sa Košík: 0.00 €