Ako vybrať futbalovú loptu

Jak vybrat fotbalový míč

Futbal môžete hrať i s ponožkou vypchatou papierom, ale výber kvalitnej futbalovej lopty potrebuje trochu starostlivosti. Rozhodnite sa podľa veľkosti, pre koho loptu hľadáte a buďte si istí kvalitou vďaka certifikátom kvality FIFA.

Veľkosť futbalovej lopty

Najdôležitejším parametrom pre výber lopty je jej veľkosť. Existujú 4 hlavné veľkosti, pričom každá sa hodí pre inú vekovú kategóriu.

  • Veľkosť 5 – Najpoužívanejší typ lopty, s ktorou sa hrá futbal od starších žiakov až po dospelých
  • Veľkosť 4 – Menšia lopta sa používa od starších prípraviek po mladších žiakov (9–12 rokov)
  • Veľkosť 3 – Najmenšia z futbalových lôpt slúži k zápasom a trénovaniu v mladších prípravkách (do 8 rokov)
  • Veľkosť Mini – Mini lopta nie je vhodná na hru ako takú, ale poslúži vám skôr pre zábavu alebo reklamné účely. Ak idete na zápas a chcete si skrátiť pauzu na benzinke, je mini veľkosť lopty ideálna

Ak zháňate loptu na futsal, neriaďte sa veľkosťami pre futbalové lopty. Futsalová lopta pre dospelých má veľkosť 4, juniorské lopty môžu byť vo veľkostiach 0, 1 a 2. Najmä má však špecifické vlastnosti, vďaka ktorým toľko neodskakuje. Pre ľahšiu orientáciu prejdite priamo do kategórie futsalových lôpt.

Odľahčené lopty

Odľahčené lopty sú vhodné najmä pre hráčov v prípravkách a mladších žiakov. Mladí futbalisti loptu ľahšie kontrolujú a pri kopoch toľko nezaťažujú nohu a kĺby. Deti si potom ľahšie osvoja technické a koordinačné zručnosti.

Štandardne sú na trhu dve hmotnostné kategórie odľahčených lôpt. Pre mladšie a staršie prípravky sú ideálne lopty s hmotnosťou 290 gramov. Staršie prípravky a mladší žiaci môžu hrať s loptami o hmotnosti 350 gramov.

Certifikácia lôpt

Aby sa s loptou mohli hrať dôležité zápasy európskych pohárov alebo majstrovstvá, musia získať ocenenie kvality od medzinárodnej futbalovej asociácie FIFA. Certifikáty kvality FIFA dostanú lopty, ktoré úspešne prejdú veľmi náročným testom.

FIFA QualityFIFA Quality Pro

Test sa skladá z rôznych skúšok a lopty môžu získať dva druhy známok kvality. Ak lopta prejde 6 kolami testu, získa certifikát FIFA Quality a môžete si byť istí, že s ním odohráte kvalitné stretnutie. Prísnejší 7-kolový test FIFA Quality Pro je potom pripravený pre tie skutočne najkvalitnejšie lopty vhodné pre zápasy na najvyššej úrovni.

Viac podrobností o testoch FIFA

02/ 20 92 49 44 po–pá 8:00–16:00 | info@sportobchod.sk

prihláste sa Košík: 0.00 €