Ako sa testujú oficiálne futbalové lopty FIFA

FIFA Quality FIFA Quality Pro

Lopty s logom FIFA prechádzajú komplexným testovaním. Pozrite sa, čo všetko musí futbalová lopta so známkou FIFA Quality alebo FIFA Quality Pro spĺňať. Fifa Quality Pro je najväčšie možné ocenenie lôpt a podlieha prísnemu 7 kolovému testu. Lopty s nálepkou Fifa Quality sú ideálne pre súťažné zápasy , ale test má iba 6 kôl a neskúma stálosť tvaru a veľkosti.

obvodTest 1: Obvod lopty

Na dobré odhadnutie dráhy letu musí mať lopta konštantné obvodové miery. Obvod sa meria na desiatich rôznych miestach. Tieto merania sú potom použité na vypočítanie priemerného obvodu. Lopty s logom FIFA Qualitymusia mať túto hodnotu v rozmedzí 68 až 70 cm, lopty FIFA Quality Pro musia mať obvod medzi 68,5 a 69,5 cm.

kulatostTest 2: Guľatosť lopty

Nepresné šitie môže loptu zdeformovať. Priemer sa meria na šestnástich miestach. Z týchto mier sa stanoví priemer. Dve medzné hodnoty sa môžu od priemeru odlišovať len o 2 % (u lôpt so známkou FIFA Quality), alebo dokonce len o 1,5 % (lopty s certifikáciou FIFA Quality Pro).

odskokTest 3: Odskok

Pri tomto teste je lopta desaťkrát po sebe zhodená z výšky dvoch metrov na oceľovú dosku. FIFA Quality lopty sa musia odraziť do výšky 115 cm až 165 cm, FIFA Quality Pro musia odskočiť do výšky 120 cm až 165 cm. Rozdiel medzi jednotlivými meranými odskokmi nesmie byť väčší ako 10 cm.

váhaTest 4: Váha

Každá testovaná lopta je trikrát zvážená v špeciálnej nádobe. Táto nádoba je zapečatená tak, aby prípadný únik vzduchu z lopty neovplyvnil váženie. FIFA Quality lopty by mali mať váhu medzi 410 a 450 g. Lopty so známkou FIFA Quality Pro by mali vážiť medzi 420 a 445 g.

vodaTest 5: Vstrebávanie vody

Pri tomto teste sa lopta otáča a je 250-krát ponorená do nádobky s 2 cm vody. FIFA Quality lopty môžu absorbovať maximálne 15 % svojej pôvodnej váhy. FIFA Quality Pro môžu vstrebať len 10 %.

tlakTest 6: Strata tlaku

Správanie lopty, ktorá počas hry stráca tlak, je len ťažko prepovedateľné. V tomto teste sa lopta nahustí vzduchom na tlak jednej atmosféry. Za tri dni (72 hodín) sa tlak v lopte znovu premeria. Aby lopta mohla nosiť známku FIFA Quality, nesmie stratiť viac ako 25 % pôvodného tlaku. Lopty FIFA Quality Pro nesmú stratiť viac ako 20 %.

tvarTest 7: Stálosť tvaru a veľkosti

Pri tomto teste sa lopta 2000-krát vystrelí v ústrety oceľovému plátu rýchlosťou 50 km/h. Švy i duša musia tento test bez ujmy vydržať. Strata tlaku i zmena tvaru a obvodu lopty musia byť minimálne. Tento test podstupujú len lopty s pečaťou FIFA Quality Pro.

vyváženíTest 8: Vyváženie lopty

Pri tomto testu lopta pri uvedení v priamy smer musí udržať svoju dráhu. Lopta sa uvedie do rovného pohybu tak, aby sa gúľal po vodorovnej podložke v priamom smeru a následne sa sleduje o koľko stupňov sa lopta odchýlila od svojej pôvodnej rovnej dráhy. Tento test podstupujú len lopty určené na futsal. Lopty FIFA Quality sa môžu odchýliť o maximálne 7,5° a lopty FIFA Quality Pro o maximálne 5°.

Ako si vybrať futbalovú loptu

Prvým krokom pri výbere lopty je správne určenie veľkosti. Klasická veľkosť sa označuje číslom 5. Veľkosti 3 a 4 sú určené pre deti a žiakov. Starší žiaci už hrajú s veľkosťou 5, ale s loptami, ktoré sú odľahčené. Správnu veľkosť lopty, ktorú na tréning potrebuje vaša budúca malá futbalová hviezda, je vhodné konzultovať s trénerom.

Ďalej je nutné sa zamyslieť nad povrchom, na ktorom budete s loptou hrať. Na prírodnú i umelú trávu stačí bežne odolná lopta. Na škváru a ostatné tvrdé povrchy sa už viac hodia špeciálne lopty s odolnejším vonkajším plášťom.

Zvážte tiež, či budete hrať len za suchého, alebo sa môže stať, že budete loptu používať i za dažďa, alebo na mokrom povrchu. V prvom prípade Vám bude bohate stačiť kožená lopta. Avšak pre hru vo vlhkom prostredí je vhodnejšia lopta so syntetickým vrchným materiálom.

Dobrou pomôckou pri výbere lopty je samozrejme jej cena. Vyššia cena = kvalitnejšie použité materiály a technológie. Samozrejme to nemusí platiť vždy, je ale to jedno zo základných bežne fungujúcich pravidiel.

Neviete si dať rady akú loptu zvoliť? Prečítajte si náš návod ako si vybrať futbalovú loptu.
02/ 20 92 49 44 po–pá 8:00–16:00 | info@sportobchod.sk

prihláste sa Košík: 0.00 €