Ako si vybrať futbalové kopačky


5 minút čítania

Pošmykli ste sa na mokrej tráve a tým po vašej chybe inkasovali gól? Alebo vás po každom zápase na suchom ihrisku bolia nohy? Pravdepodobne nemáte dobré obutie, preto vám poradíme, ako si vybrať kopačky.

Ako správne vybrať veľkosť kopačiek?

Zatiaľ neexistuje veľkostná škála, ktorú by jednotne používali všetky národy, nie to ešte tak všetci výrobcovia obuvi. Pri výbere je teda potrebné spoliehať sa na to, že poznáte veľkosť vlastnej nohy aspoň v jednej z bežne používaných stupníc v SR (EUR, UK, US). Pre správny výber veľkosti použite nášho sprievodcu veľkosťami topánok.

Pozornosť venujte tiež starostlivosti o kopačky, nech vám vydržia i viac sezón.

Typy podrážok a ich použitie

Pri výbere kopačiek narazíte v ich názvoch na zdanlivo nič nehovoriace skratky. Je to typ podošvy. Každá podrážka je vhodná na iné ihrisko a inú tvrdosť povrchu.

Lisovky

Lisovky
Primárne určenie FG - Tvrdý prírodný povrch
Charakteristika Lisovky majú najuniverzálnejší typ podrážky, preto sú medzi hráčmi najobľúbenejšie a na ihriskách ich uvidíte najčastejšie. Lisové špunty sú prednostne vhodné na tvrdú i mäkšiu prírodnú trávu. Použiť ich môžete tiež na ďalšie tvrdé povrchy, ako je umelá tráva alebo piesok. Na obdobne tvrdé podklady však odporúčame turfy, pretože v kopačkách z nich bolia nohy a špunty sa rýchlejšie opotrebujú.

 

Lisovky

Lisovky
Primárne určenie FG/AG - Tvrdý prírodný povrch a umelá tráva
Charakteristika Občas sa objaví univerzálnejší typ lisoviek, ktoré sú vhodné tak na prírodné trávnaté povrchy, ako i na umelú trávu. Kopačky kombinujú klasické vyššie špunty s niekoľkými menšími, čím uľavia chodidlám. Výhodou je, že nepotrebujete jedny kopačky na trávu a druhé na tú umelú. Na druhú stranu ani jeden povrch nebude optimálny, preto odporúčame zainvestovať do obidvoch typov podrážky.

 

Kolíky

Kolíky
Primárne určenie SG - Podmáčaný povrch
Charakteristika Kolíkové kopačky sa najčastejšie vyznačujú 6 skrutkovacími kovovými kolíkmi. Vďaka vysokým oceľovým hrotom sa dokonale zaboria do mäkkého terénu a podmáčaného ihriska. Výsledkom bude vaša dobrá stabilita a kvalitný záber i na šmykľavom teréne. Na tvrdý povrch však kolíky neodporúčame a na umelé trávniky sú oceľové hroty dokonca zakázané.

 

Lisokolíky

Lisokolíky
Primárne určenie SG-Pro/MX SG - Mäkký prírodný povrch
Charakteristika Lisokolíky sú najnovší typ kopačiek, ktorýkombinuje kovové kolíky s lisovanými špuntami. Podobne ako kolíky sú vhodné na mäkký prírodný povrch. Rozdiel spočíva v rozložení hmotnosti na väčšiu plochu. Zatiaľčo pri SG kopačkách je iba 6 kolíkov, lisokolíky disponujú i špuntami, ktoré rozkladajú hmotnosť na väčšiu plochu a robia z kopačiek pohodlnejšiu obuv.

 

Turfy

Turfy
Primárne určenie TF - Umelý povrch
Charakteristika Turfy sú jasná voľba na umelú trávu a ďalšie tvrdé a suché povrchy. Podrážku zdobí veľa drobných gumených špuntov, ktoré znižujú tlak na chodidlo, výborne udržujú stabilitu a zlepšujú kontrolu nad loptou. Pri styku s vyššou prírodnou trávou sa však ľahko pošmyknete.

 

Halovky

Sálovky
Primárne určenie IN - Halový povrch
Charakteristika Halovky sú ideálny spoločník na parkety a pogumované halové povrchy, na ktorých sa hrajú prevažne futsalové súťaže. Základnú funkciu spĺňajú i na tartane alebo umelých ihriskách s položeným kobercom. Hladká podrážka výborne udržuje kontakt s povrchom, topánka sa nešmýka a „non-marking“ technológia zabráni vytváraniu farebných šmúh na podlahe.

Starostlivosť o kopačky

Starostlivosť o kopačky sa odrazí v dlhšej životnosti kopačiek. Starajte sa preto o kopačky po každom tréningu a zápase podľa našich pokynov:

  1. Po každom použití kopačiek dôkladne očistite podrážku jemnou kefkou, v prípade drobných nečistôt postačí vlhká handra. Nepoužívajte žiadne čistiace prípravky, skutočne stačí iba teplá voda.
  2. Ak sú kopačky mokré, vypchajte ich novinami a nechajte sušiť pri izbovej teplote. Nikdy nepoužívajte fén a nedávajte kopačky na topné teleso. Mohli by sa roztiahnuť či inak porušiť.
  3. Zvýšenú starostlivosť venujte i jednotlivým kolíkom u kolíkových kopačiek. Vyskrutkujte ich, opláchnite, nechajte usušiť, namažte vazelínou a následne naskrutkujte späť pomocou kľúča na kolíky.
  4. Nikdy neperte kopačky v práčke!
  5. U kožených kopačiek venujte pozornosť informácii na príbalovom letáčiku, ktorý je súčasťou balenia. Na kopačky z kože je potrebné použiť špeciálne oleje, ktoré budú kožu vyživovať a udržia jej stále vlastnosti.