Ako si vybrať florbalovú palicu

Florbalka by pri správnom výbere mala siahať po pupok

Vystreľte starú, rozbitú florbalku na Mars a zabezpečte si novú. Ak si kladiete otázku, ako vybrať florbalovú palicu, sme pripravení skočiť na hraciu plochu a prihrať vám užitočné rady.

Podľa čoho si vybrať florbalovú palicu?

Správna strana zahnutia florbalovej hokejky

Kým sa pustíte do kľučkovania v zložitých parametroch, ujasnite si, na ktorú stranu florbalku držíte. Nie je totiž pravidlom, že pravák má pravé zahnutie a opačne. Kľúčom ku správnemu výberu zhanutia hokejky je spodná ruka pri držaní palice. Ak máte dolu ľavú ruku, zvoľte zahnutie ľavá ruka dolu. Ak dáte nižšie pravú ruku, potom je pre vás vhodný variant pravá ruka dolu.

Správné zahnutí florbalky

Florbalku nemusíte kupovať iba pre seba, ale je to vďačný darček pre deti. Ak chcete malého florbalistu darčekom prekvapiť a nie ste si istí, aké zahnutie je pre neho správne, pripravili sme pre vás malú výpomoc. Pošlite dieťa zametať, sledujte, ako drží metlu a máte jasno. Ak má spodnú ľavú ruku, vyberte pre neho zahnutie ľavá ruka dolu. Ak je spodná ruka pravačka, zvoľte zahnutie pravá ruka dolu.

Základné modely florbaliek majú rovnú čepeľ a sú univerzálne. Zahrá si s nim tak ľavák, ako i pravák. Najčastejšie sa s rovnou čepeľou stretnete práve u detských florbaliek, kde rodičia ľahšie spravia chybu pri výbere.

Ako vybrať správnu dĺžku florbalky

Pre porozumenie výberu dĺžky florbalovej palice je potrebné zoznámiť sa so stavbou florbalky. Florbalová hokejka sa od tej hokejovej veľmi nelíši. Tiež u nej nájdete rozdelenie na shaft a čepeľ. Shaftom sa rozumie tyč, na ktorú namotáte omotávku pre lepší úchop a v spodnej časti prechádza až v čepeľ.

Dĺžka florbalky je najdôležitejším parametrom pre presnú a účelnú hru. Aby ste vychytali dĺžku, ktorá vám prinesie najkomfortnejšiu hru, musíte poznať výšku hráča. Shaft a čepeľ musia zvierať ideálne 60° uhol, čo v skratke znamená, že by vám florbalka mala byť po pupok.

U dĺžky florbaliek uvádzame iba dĺžku shaftu. Ak chcete zistiť, aká dlhá je celá florbalová palica i s čepeľou, pripočítajte si k shaftu ďalších 10–11 cm.

Správná dĺžka palice závisí od výšky hráča

Zväčšte si obrázok

Ak si obstaráte krátku palicu, budete príliš zhrbení a dostaví sa bolesť chrbta. Ako dobrý nápad sa môže javiť výber dlhšej hokejky, ale ani tento variant neodporúčame. Síce dosiahnete ďalej, ale nebudete sa môcť ideálne oprieť do strely a problémy budete mať i s obyčajným vedením loptičky.

Aké problémy nastanú, keď si vyberiete zlú dĺžku florbalovej palice?

Príliš dlhá hokejka

 • pomalšia práca s loptičkou
 • horšia streľba
 • loptička ide ďalej od tela

Príliš krátka hokejka

 • menší dosah
 • nebezpečie zranenia a bolesti chrbta

Tvrdosť (flex) florbalky

Ďalším z kritérií, ktoré musíte pri výbere florbalky zohľadniť, je tvrdosť palice (shaftu). Tvrdosť čiže flex sa udáva v milimetroch a určuje, o koľko mm sa shaft prehne pri zaťažení hmotnosťou 30 kg. Platí teda, že čím je číslo tvrdosti väčšie, tým je palica mäkšia a pružnejšia.

Prohnutí florbalky v mm při zatížení 30 kg udává tvrdost hole

Začiatočníkom a deťom odporúčame skôr pružnejšie palice, ktoré ponúkajú dobrú kontrolu nad loptičkou. Pre skúsených a silovejších florbalistov je naopak vhodná tvrdšia palica. Najobľúbenejšie sú však stredne tvrdé shafty, ktoré sú vhodné pre naprostú väčšinu hráčov.

 • Mäkké palice (flex 31 a viac) – sú vhodné pre začiatočníkov a deti. Mäkké florbalky sa tiež viac prehýbajú, preto si lepšie vedú pri strele ťahom a perfektne si rozumejú s technickými florbalistami, ktorí sa vyžívajú v kľučkách a finesách.
 • Stredne tvrdé palice (flex 27 až 30) – sú vhodné pre pravidelných hráčov a hráčky. Stredne tvrdé florbalky sú najuniverzálnejšie, pokiaľ nie ste vyložene technický alebo silový hráč, univerzálna stredne tvrdá hokejka vám urobí radosť.
 • Tvrdé palice (flex 26 a menej) – sú vhodné pre profesionálov a silových hráčov. Tvrdé florbalky najmenej pružia, preto nie sú tak poddajné a uplatnia sa pri strelách náprahom.

K výberu tvrdosti môžete orientačne použiť i hmotnosť hráča, avšak nezabudnite zohľadniť jeho silové a technické dispozície.

Typy držania florbalovej palice

Najtypickejšie držanie florbalky je klasicky guľaté. V ponuke nájdete tiež oválny a hranatejší úchop, ktorý ocenia hokejisti navyknutí na držanie hokejky. Ak máte florbalovú palicu s klasickým guľatým úchopom a chcete si vyskúšať oválne držanie, stačí si zabezpečiť sadu pre úpravu držania na oválny úchop.

Typy držení florbalové hokejky

Ak neviete, ako si na držanie namotať omotávku, radi vám poradíme.

Rozdiely medzi materiálmi

Rozdiel medzi florbalovými hokejkami robí materiál. Stále častejšie sa objavujú karbónové palice, ktoré vyčnievajú nad ďalšími materiálmi nízkou hmotnosťou. Pre rekreačnú hru vám však stále vystačí kompozit alebo plast.

 • Karbónové florbalky sú najdrahšie a vhodné pre profesionálov. Majú nižšiu hmotnosť ako hokejky z kompozitu, popritom sú ale dostatočne tuhé. Výborne absorbujú otrasy a majú najdlhšiu životnosť.
 • Kompozitové florbalky sú základným materiálom pre kvalitné florbalky. Ideálne sú pre rekreačných a mierne pokročilých hráčov, ktorí nemajú ligové ambície. Kompozit sa vyznačuje odolnosťou a pevnosťou, preto vydrží i nešetrné zaobchádzanie.
 • Plastové florbalky sú najlacnejším variantom pre úplných začiatočníkov alebo deti. Plastové palice sa lepšie prehýbajú, preto mávajú spravidla vyšší flex a preto sú pružnejšie. Ľahšie sa však zlomia.

Pravidlá pre florbalky vo florbalových súťažiach

Florbal je stále populárnejší a nie je chalana ani dievčaťa, ktorí by si nevyskúšali florbal v škole počas telocviku. Pre rekreačnú hru si vyberte florbalku podľa svojej libosti. Kombinujte rôzne palice s čepeľami od iných výrobcov a vytvorte si unikátny kúsok. Ak sa však chystáte vtrhnúť ako uragán do súťažných stretnutí, mali by ste pamätať na niektoré pravidlá, ktoré sa viažu k florbalovej palici.

 • čepeľ a shaft musia byť od rovnakej značky
 • florbalka se musí chváliť oficiálnou certifikáciou IFF
 • maximálna povolená dĺžka celej palice pre súťažné stretnutie je 114 cm, pričom dĺžka shaftu musí byť maximálne 104 cm

02/ 20 92 49 44 po–pá 8:00–16:00 | info@sportobchod.sk

prihláste sa Košík: 0.00 €