ZĽAVOVÁ JAZDA

Aké in-line kolieska si vybrať?

In-line kolieska sú v ponuke v rôznych veľkostiach a tvrdostiach. Obidva parametry ovplyvňujú rýchlosť, štýl a kvalitu jazdy. Aké sú ideálne kolieska práve pre vás?

Pozrite sa na video, ako vybrať a starať sa o inline kolieska:

V dnešnej dobe sú in-line kolieska vyrábané z liateho polyuretánu, čo je mäkký plast. Postup je taký, že sa do formy nalieva plast, ktorý tuhne do presne požadovaného tvaru. Táto technológia zabezpečuje vysokú kvalitu a komfort pri jazde. Kolieska majú skvelé jazdné vlastnosti, optimálnu tvrdosť a skvele absorbujú nerovnosti.

Složenie inline koliesek

Pri výbere koliesok je nutné dbať hlavne na dva rozhodujúce parametre - rozmer a tvrdosť.

Rozmery kolieska

Rozmery koliesok sú udávané v milimetroch (mm), napr. 82/24. Prvé - vyššie číslo je rozmer udávajúci priemer kolieska, druhý – menšie číslo je rozmer označujúci šírku kolieska.

Všeobecne platí, že čím väčšie kolieska na korčuliach máte, tým rýchlejšiu jazdu môžete očakávať. Menšie kolieska sú naopak pomalšie, ale korčule sú vďaka nim lepšie ovládateľné. Veľkosť koliesok je treba vyberať optimálne a najmä s ohľadom na pokročilosť korčuliara.

V súčasnej dobe sa ustálilo nasledujúce odporúčanie:

Pokročilosť
Veľkosť koliesok
Začiatočníci a korčuliari, ktorí si vyžadujú dobrú manévrovateľnosť78-80 mm
Mierne a stredne pokročilí82-84 mm
Skúsení korčuliari a jazdci preferujúci rýchlu jazdu90 a viac mm

Jednoznačným trendom poslednej doby nie sú čo najväčšie kolieska, ale mnoho korčuliarov prichádza na to, že aj s 84 mm kolieskami sa dá ísť rýchlo a naviac korčuliar nestratí ovládateľnosť, ktorá je hlavne vo vyšších rýchlostiach tam veľmi dôležitá.

Velikosť inline koliesek

Tvrdosť kolieska (hardness)

Tvrdosť je u koliesok označovaná číselným údajom s písmenom A na konci, napr. 80A. Pri niektorých hokejových modeloch nájdete tiež označenie typu Soft (76A), X-Soft (74A). Všeobecne však platí, že čím väčšie číslo, tým tvrdšie je koliesko.

Tvrdé kolieska sú rýchlejšie, ale menej pohodlné na nerovnom povrchu, pretože horšie absorbujú nerovnosti, avšak na druhej strane sa pomalšie opotrebovávajú.

Mäkké kolieska sú pomalšie, ale pohodlnejšie. Musíte však pri nich počítať tiež s rýchlejším opotrebovaním, najmä na menej kvalitnom povrchu.

Pri tvrdosti by sme potom odporúčali delenie podľa jednoduchého modelu:

    • mäkšie kolieska (78A – 82A) skôr začínajúci – mierne pokročilí korčuliari
    • tvrdšie kolieska (82A a viac) – mierne pokročilí korčuliari–profesionáli
Tvrdosť inline koliesek

Výmena koliesok

Kolieska pravidelne otáčame a meníme poradie na korčuli tak, aby sa kolieska opotrebovali zo všetkých strán rovnako a dlho vydržali.

Všeobecné rady na záver

Predovšetkým pri intenzívnejšom využívaní korčúľ nepodceňujte údržbu – doťahovanie koliesok, čistenie a mazanie ložisiek, ich skorú výmenu. Práve starostlivosť o korčule ovplyvní kvalitu vašej jazdy.

Podľa toho na aký štýl jazdy ste zvyknutý, podľa toho by ste si mali zvoliť vhodné kolieska. Z predchádzajúcich odstavcov vyplývajú jednoduché všeobecné závery:

    • čím je koliesko väčšie a tvrdšie, tým rýchlejšiu jazdu môžete očakávať, na úkor obtiažnejšej ovládateľnosti korčúľ a vyššej citlivosti na nerovnosti terénu.
    • menšie koliesko naopak napomáha lepšej ovládateľnosti korčule a nižšia tvrdosť kolieska zaručuje menšiu citlivosť na terénne nerovnosti a zabezpečuje nižšie prenášanie vibrácií. Musíte však počítať s pomalšou jazdou.

Kúpte si kolieska presne pre vás!0 220 924 944 Po-Pá 08:00-16:00 | info@sportobchod.sk

Prihláste sa Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}