Najčastejšie chyby pri výbere bežeckých topánok


5 minút čítania

Nákup nových bežeckých topánok je veľká udalosť v živote bežca. Preto sme pre vás pripravili pár najčastejších chýb, ktorých sa bežci pri výbere novej bežeckej obuvi dopúšťajú. Sú to:

  • výber podľa farby
  • nesprávna veľkosť
  • nevhodný typ obuvi zo zdravotného hľadiska

Výber podľa farby

Farba nebehá, ale napriek tomu predáva. Ako prvé si ale ujasnite, kde s topánkou chcete behať. Po ceste, alebo v teréne? Budete v topánke trénovať a ide vám o pohodlie, alebo chcete pretekať a lámať rekordy? Medzi cestnou a terénnou bežeckou obuvou sú zásadné rozdiely. Cestná topánka vám v teréne dlho nevydrží, je málo stabilná a pri došľape menej spoľahlivá. Podobne to platí naopak. Pri behu po ceste v trailovej obuvi trpí najmä podrážka, asfalt ju doslova hobľuje. Trailovka tiež oveľa menej tlmí otrasy.

Pretekárska a objemová (tréningová) bežecká obuv sa líši hlavne mierou tlmenia (pohodlie a ochrana kĺbov pri dopade), ochranou chodidla a výdržou. Pretekárska topánka má kratšiu životnosť, je tvrdšia na dopade, ale o to dynamickejšia v odraze a vďaka tomu i rýchlejšia. Objemová obuv sa hodí na bežný tréning, je pohodlná, lepšie tlmí dopady chodidla na zem a všeobecne sa viac hodí aj pre bežcov s nadváhou.

Až budete mať jasno v tom, či cestnú topánku, trailovku, pretekársku alebo objemovku, pozrite sa na farby. Výrobcovia už ale dnes dobre vedia, že farba predáva a vy určite neskončíte s topánkou, s ktorou bude hanba vybehnúť. Rovno sa pozrite na naše bežecké topánky


Nesprávna veľkosť bežeckých topánok

Stará známa nesprávna veľkosť, najčastejšie si bežci vyberajú malé topánky. Je to skrátka nezvyk. Ale, aby chodidlo mohlo pri behu správne fungovať, netvorili sa otlaky a pľuzgiere, je nutné voliť väčšie číslo. S nadrozmerom to ale tiež nepreháňajte, aby vám noha v topánke nelietala a nevyzúvala sa päta. Stručne povedané, vždy musíte byť schopní topánku zaviazať tak, aby sa zbytočne nekrčila v prednej časti, ale noha sa cítila stabilne a okolo päty sa nehýbala.

Pred výberom premýšľajte, na aké dlhé vzdialenosti topánku využijete. Na pohodový tréning po práci bude potrebná menšia veľkostná rezerva, než na nabehanie kilometrov na dosiahnutie osobáku na maratón.

Výber topánky zo zdravotného hľadiska

Ťahajú vás pri tréningu lýtka a máte citlivú achilovku? Vyhnite sa topánkam s nízkym dropom, teda nižším výškovým rozdielom medzi prednou a zadnou časťou topánky. Tie totiž zaťažujú Achillovu šľachu a lýtko oveľa viac, než modely s vyššou hodnotou dropu a tým môže dôjsť k chronickému preťaženiu. Voľte obuv s dropom aspoň 8 mm, výber je medzi nimi široký.

Ak sa vám napriek tomu podarí prebehať sa k nepríjemným pocitom okolo lýtka, skúste:

  • achilovku schladiť, aby ste predišli zápalu,
  • využiť kompresné podkolienky na spevnenie a prevenciu zranenia pri behu a na lepšiu regeneráciu v pokoji alebo v noci,
  • kineziotaping na podporu funkcie šľachy.

Bolia vás píšťaly? Voľte mäkkú topánku s vysokou mierou tlmenia, aspoň dočasne. Bolesť píšťal je obvykle spojená s príliš tvrdým nárazom pri dopade a následným podráždením väzivového obalu okolo píšťaly.

Rozhodne sa to nesnažte prebehať, môžete si uhnať zápal okostnice alebo únavovú zlomeninu. Zamerajte sa na regeneráciu (využite kompresné podkolienky, saunu, kryokomoru alebo masáž) a beh na pár týždňov vynechajte.

U bežcov sa často objavuje aj bolesť kolien, bedrových kĺbov alebo bedier. Príčin môže byť mnoho, ale na zmiernenie príznakov odporúčame dobre tlmené topánky – objemovky a nebehať toľko po tvrdom povrchu (cesty).

Nechajte si poradiť

Poraďte sa s odborníkom – trenérom alebo fyzioterapeutom. Dá vám cenné rady ohľadne techniky behu a pomôže vám odstrániť nedostatky, ktoré vám pôsobia bolesť alebo vás zbytočne spomaľujú. V neposlednom rade vám aj poradí, aký typ topánky si vybrať. S konkrétnym modelom už vám radi poradíme na infolinke alebo v kamennej predajni.

Stále neviete, ktorá je tá pravá? Pozrite sa na video, Anička vás výberom topánok prevedie od podrážky po šnúrky


Kam ďalej?