Ložiská – čo znamená ABEC?

Ložiské na kolieskové korčule

Ložiská sú jednou z najdôležitejších častí korčúľ. Majú výrazný vplyv na kvalitu a rýchlosť jazdy. Kvalitnejšie ložiská udržujú kolieska v chode s menším trením a čo pre Vás znamená menšiu námahu.

Kvalitu ložísk posudzuje a skúma normalizačná komisia ložísk v USA Annular Bearing Engineering Committee. Z tohto názvu plynie označenie ložísk ABEC, ktoré dnes používa väčšina výrobcov in-linových korčúľ.

Avšak norma ABEC nám udáva len presnosť výroby ložísk. Už nám však nehovorí ako je to s použitým materiálom a hladkosťou povrchu ložiska. Všeobecne rozšírená predstava je, že čím vyšší ABEC tým kvalitnejšie ložisko, však vždy neplati! Ľahko sa teda môžete stretnúť s tým, že značkové ložiská triedy 5 pôjdu omnoho lepšie ako trieda 9 na korčuliach z hypermarketu.

Pri niektorých značkách sa môžeme stretnúť tiež s ložiskami SKF, ILQ alebo SG (ktoré sú typické pre firmu Rollerblade). Podobná označenie ložísk znamenajú rozšírenie guľatosti podľa normy ABEC o ďalšie informácie, ako je mazivo, materiál alebo povrch ložísk. Pre jednoduchú orientáciu môžete použiť jednoduché pravidlo - ložiská SG7 sú minimálne rovnako kvalitné ako ložiská normy ABEC 7.

Aké ložiská si teda vybrať?

Hoci to možno podľa úvodu tak nevyzerá, je to veľmi jednoduché. Trieda ložiska je smerodatným ukazovateľom pri značkových výrobcoch. Čím je trieda vyššia, tým vaše nové korčule lepšie pôjdu. V najlacnejších korčuliach nájdete ložiská ABEC 3 či ABEC 5 . Najrozšírenejšie sú v nešnej dobe ložiská ABEC 7. Pre fanúškov športovej a rýchlej jazdy sú potom určené najkvalitnejšie ložiská s označním ABEC 9.

Pri nákupe korčúľ si môžete urobiť jednoduchý test ložisiek - zoberte korčule do ruky a roztočte kolieska.  Kvalitné ložiská by mali vykazovať nasledujúci vlastnosti:

  • Podobná doba točenia všetkých koliesok
  • Plynulý dojazd (pozor na zadrhávanie koliesok)
  • Absolútne tichý chod

Pokiaľ si kupujete len samotné nové ložiská, odporúčame riadiť sa osvedčenou značkou, cenou a poprípade radou niekoho, kto má s podobnými ložiskami skúsenosti (napríklad naši predajcovia), a až v druhej rade by ste mali vyberať podľa triedy ABEC.

Pozrite si video s návodom, ako si vymeniť ložiská:

Čo nám vlastne norma ABEC udáva?

Norma ABEC nám udáva možnú odchýlku od presných rozmerov ložiska. Čím vyššieho čísla ložisko dosahuje, tým vyššia je jeho presnosť. Norma ABEC je udávaná len nepárnymi číslami. V najlacnejších korčuliach nájdete ložiská ABEC 3 či ABEC 5. Najrozšírenejšími sú v dnešnej dobe ložiská ABEC 7. Pre fanúšikov športovej a rýchlej jazdy sú potom určené najkvalitnejšie ložiská nesúce označenie ABEC 9.

Kúpte si ložiská presne pre vás!

Poradíme vám

contact Denisa Daňkováexpert sekcie

poradime@sportobchod.sk

02/ 20 92 49 44

0 220 924 944 Po-Pi, 8-16 h | info@sportobchod.sk

Prihláste sa Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}