Nakúp nad 40 EUR a maj dopravu zdarma!

Ako vybrať squahovú raketu

Dostať do ruky tú pravú môže chvíľku trvať. Aby ste sa pri výbere nepopálili, poradíme vám, ako si vybrať raketu na squash. Ponúkneme raketu na squash pre začiatočníkov i nadupanú squashovú raketu pre profíkov. Stačí si ujasniť, akým štýlom hráte a čo od svojej rakety žiadate.

Podľa čoho chcete squashovú raketu vybrať?

Základným parametrom pre výber rakety na squash je jej vyváženie. Dôležité je tiež materiálové zloženie, hmotnosť rakety a veľkosť hlavy. Vyváženie squashovej rakety sa však najviac premieta do odporúčania pre hráčov s agresívnejším či technickým štýlom hry.

Výber squashovej rakety podľa stupňa pokročilosti

Je zbytočné, aby si začiatočník kupoval raketu pre profíkov. Rovnako tak by si pokročilý hráč neužil squash s raketou pre začiatočníka. Preto je najjednoduchšie delenie podľa pokročilosti hráča obľúbeným kritériom pre výber rakety na squash.

Začátečník a rekreační hráč squashe

Začiatočník alebo rekreačný hráč

Ako začiatočník sa potrebujete zoznámiť s hrou ako takovou a nie sa zaoberať zložitým manévrovaním so squashovou raketou. Pre začiatočníkov sú preto ideálne rakety s vyvážením mierne až výrazne do ruky (vyváženie menej ako 360 mm).

 • Nižšia cena
 • Lepšia ovládateľnosť
 • Horšie útočné vlastnosti

Squashové rakety s vyvážením do ruky ponúkajú výbornú ovládateľnosť a neunavia toľko ruku.

Pri hraní s ťažšou raketou vyváženou do hlavy by vás začalo oveľa skôr bolieť zápästie. Dôležitá je teda i hmotnosť rakety, ktorá by mala byť nižšia ako 200 gramov. Rakety s vyvážením do ruky sú ideálne pre príležitostných hráčov a začiatočníkov, ktorí chodia hrať raz týždenne.

Vyberte si squashovú raketu pre začiatočníkov »

Stredne pokročilý hráč

Ak chodíte na squash už nejaký ten piatok, ale necítite sa byť profíkom, spadáte do kategórie stredne pokročilých hráčov. Pre stredne pokročilých hráčov je ponuka squashových rakiet najbohatšia a na rad tak prichádza herný štýl, ktorý preferujete.

 • Široká ponuka
 • Zacielenie podľa štýlu hry
 • Chýbajú najnovšie technológie

Obecne môžeme povedať, že muži si väčšinou volia  rakety s hmotnosťou okolo 160 gramov a vyvážením viac do hlavy (vyváženie viac ako 370 mm). Squashové rakety s takými parametrami najlepšie vyhovujú agresívnejšiemu poňatiu hry mužov.

Ženy naopak uprednostňujú vyváženie rakety skôr na stred alebo do ruky (vyváženie menej ako 365 mm). Raketa na squash potom viac uľaví ruke, ale najmä zvýši ovládateľnosť a cit pre loptičku.

Vyberte si squashovú raketu pre stredne pokročilých »

Profesionální squashista slavící triumf na turnaji

Turnajový hráč

Profesionálom a klubovým hráčom náleží iba to najlepšie. To však neznamaná, že si s najlepšími raketami nemôžete zahrať i vy. Iba musíte rátať s tým, že za kvalitu je potrebné si priplatiť.

 • Útočne ladené rakety
 • Výborná manipulácia
 • Nechýbajú najnovšie technológie
 • Vyššie nadobúdacie náklady

Najpokročilejší squashisti požadujú rakety s najnovšími technológiami. Súčasne si volia squashové rakety s vyvážením do hlavy, ktoré vynikajú pri útočnej hre.

Obľúbenou kombináciou je extra ľahká raketa pod 150 gramov s výrazným vyvážením do hlavy (vyváženie viac ako 375 mm). Raketa vám potom umožní skĺbiť ovládateľnosť rakety so smrtiacim útokom.

Vyberte si squashovú raketu pre pokročilých súťažiacich »

Výber squashovej rakety podľa herného štýlu 

Ak ste sa na kurte otrkali a už nepatríte medzi úplných amatérov, pravdepodobne ste si obľúbili jeden štýl hry. Práve podľa herného štýlu môžete vybrať raketu, ktorá sa presne hodí k vášmu squashu.

Technický štýl

Pre technický štýl hry je zásadný dobre zvládnutý švih. Ak dávate prednosť dokonalej presnosti pred silovou hrou, môžete sa považovať za technického hráča.

 • Presnosť dôležitejšia ako sila
 • Vyváženie do ruky
 • Menšia hlava

Squashisti s technickým štýlom hry potrebujú rakety vyvážené skôr do ruky (vyváženie 355 mm). Lepšej presnosti nahráva tiež menšia hlava squashovej rakety.

Vyberte si squashovú raketu pre technckých hráčov »

Squashista s útočným stylem hry

Útočný štýl

Útočiaci hráči sa prezentujú agresívnym štýlom a každú loptičku chcú zahrať ako víťaznú. Pre obranu v ich repertoári nie je miesto.

 • Rýchle údery a dlhý náprah
 • Vyváženie do hlavy
 • Tenší výplet

Rýchle údery s dlhým náprahom – také je poznávacie znamenie útočných hráčov. Ak sa v tejto charakteristike vidíte, zvoľte si squashovú raketu s vyvážením skôr  do hlavy. Potom s raketou vytvoríte smrtiace duo.

Útočnému poňatiu hry napomôže tiež  výplet s tenkým priemerom (menší ako 1,18 mm). Viac o výbere správneho výpletu squashových rakiet zistíte tu.

Vyberte si squashovú raketu pre útočný štýl »

Univerzálny štýl hry

Ak do loptičky nerežete hlava nehlava, neustále a radi striedate silové údery s technickými, pravdepodobne vám bude vyhovovať raketa na squash pre univerzálov.

 • Striedanie silových a technických úderov
 • Vyváženie na stred
 • Hmotnosť v rozmedzí 150–165 gramov

Hráč s univerzálnym štýlom hry sa okrem striedania úderov spozná svojim celoplošným poňatím hry. Za univerzála sa môžete označit, ak prechádzate striedavo z obrany do útoku a súper nikdy nevie, aký úder zvolíte.

Nakoľko ako univerzál striedate technické a silové údery, potrebujete squashovú raketu, ktorá toto zvládne. Ideálna je preto squashová raketa vyvážená na stred a jej hmotnosť by sa mala pohybovať  v rozmedzí 150–165 gramov.

Vyberte si squashovú raketu pre univerzálov »

Squashové rakety pro ženy

Výber squashovej rakety pre ženy

Ženy majú o niečo iné nároky na rakety, preto existujú špeciálne squashové rakety, ktoré sú ženám šité na mieru.

Ak so squashom začínate a hráte iba rekreačne, dáte prednosť ľahkej rakete, s ktorou sa vám bude dobre manipulovať. Podmienky dobre splnia rakety na squash pre ženy s hmotnosťou do 170 gramov a s vyvážením do ruky, maximálne na stred.

Ak chodievate hrať  nepravidelne, ale na kurte už sa zvládate pohybovať, vyberte si squashovú raketu pre ženy s maximálnou hmotnosťou 200 gramov. Držte sa však stále vyváženia do ruky, maximálne na stred.

Vyberte si squashovú raketu pre ženy »

Testovacie rakety

Nekupujte zajaca vo vreci a vyskúšajte si squashovú raketu pred konečným rozhodnutím. Nechceme, aby ste urobili chybu. Širokú ponuku testovacích rakiet ponúkame v našich predajniach v Brne a v Prahe.

Aktuálna ponuka squashových rakiet k zapožičaniu v predajniach »

 

« späť na hlavnú stránku squashovej poradne

0 220 924 944 po–pia 8:00–14:00 | info@sportobchod.sk

Prihláste sa Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}