Nakúp nad 40 EUR a maj dopravu zdarma!

Ako vybrať ortézu?

Dôležitým faktorom pri výberu vhodného typu je uvedomiť si fakt, že športové ortézy primárne nezaručia vyliečenie daného zranenia, ale predstavujú možnosť prevencie alebo podpory po zranení. Najčastejšími uživateľmi týchto pomôcok sú športovci všetkých výkonnostnýoch kategórií, ktorí majú dolhodobé problémy s pohybovým ústrojenstvom alebo sú po operačnom zákroku.
Náš jednoduchý sprievodca pomôže vybrať ten správny typ, ktorý vám zaistí lepší pocit pri športovej aktivite.

Návod ako vybrať veľkosť

Výber podľa stupňa fixácie:

Prvá a súčasne najdôležitejšia vec, ktorú pri výbere musíte zohľadniť, je úroveň fixácie. Väčšina značiek má zjednotený systém značenia, podľa ktorého je možné vybrať konkrétnu ortézu. Toto značenie predstavuje určitý stupeň fixácie alebo ochrany, ktoré sa udáva v 3 stupňoch.

Level 1

-        univerzálna ochrana a prevencia
-        drobné bolesti
-        neoprénový, elastický materiál
 
Zátěž 1

Level 2

-        stredná ochrana a prevencia
-        súčasťou rôzne popruhy alebo drobné výstuže pre väčšiu stabilitu
-        problémy väzov, podvrtnutie
 
Zátěžový stupeň 2

Level 3

-        maximálna ochrana a podpora
-        pokročilé výstuže a popruhy z pevných materiálov
-        urýchlenie procesu hojenia
-        ťažšie zranenia
 
Zátěžový stupeň 3

Výber podľa zranenia:

Ortézu je možné tiež vybrať priamo podľa typu Vášho zranenia. Nie je možné povedať, že iba jeden typ je určený na konkrétne poranenie, ale vždy je možné vyfiltrovať najviac sa hodiaci typ a následne opäť podľa úrovne fixácie vybrať najvhodnejší model.
 
Medzi nejčastejšie poranenia patrí:
 
  • poškodenie väzov v členku
  • poškodenie väzov v kolene
  • skokanské koleno (podkolenná šľacha)
  • poranenie menisku
  • tenisový lakeť (rameno)
  • poškodenie väzov v zápästí
  • karpálny tunel
  • bolesti chrba alebo chrbtice

Obecné informácie a ortézach a bandážach

Všade okolo nás sa vyskytuje veľa zdravých športovcov - iste ste si však všimli, že pribúda aj tých, ktorí na sebe nemajú iba športové oblečenie, ale aj určitý typ fixačnej pomôcky, ortézy alebo bandáže. V prípade určitého poranenia tak máte dve možnosti - prestať športovať, alebo hľadať možnosti ako sa účinne chrániť. Pretože si čítate tieto riadky, tak ste sa pravdepodobne rozhodli pre druhý variant. 

Ortéza vs. bandáž

Ortézy delíme na športové a zdravotné. Na SportObchod.sk zakúpite iba tie športové, ktoré uľahčujú športový výkon a iba v okrajových prípadoch majú liečebné účinky.
Veľa ľudí sa stále pýta, či kúpiť bandáž alebo ortézu a či vlastne nejde o to isté. Keby išlo o laický pohľad, tak by sa dalo povedať, že ide o synonyma. Z mierne odbornejšieho hľadiska je základný rozdiel najmä vo fixácii.
Bandáže sú väčšinou z neoprénového materiálu bez akejkoľvek fixácie. Ortéza je naopak vybavená pokročilým systémom sťahovania a často sú súčasťou rôzne výstuhy pre maximálny komfort a spevnenie. Ortézy sú samé o sebe oveľa pokročilejšími pomôckami, ktoré sa používajú aj v pokročilej medicíne.
 

0 220 924 944 po–pia 8:00–14:00 | info@sportobchod.sk

Prihláste sa Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}