Nakúp nad 40 EUR a maj dopravu zdarma!

Poradíme vám

contact Lada Klímováexpert sekcie

poradime@sportobchod.sk

02/ 20 92 49 44

Ako vybrať bežeckú obuv

Pri bežeckej obuvi je najdôležitejšie, aby vám perfektne sadla a vlastnosťami zodpovedala tomu, kde a ako chcete behať.

Nehanbime sa priznať si, že často vyberáme obuv podľa farby a výzoru. Hovorí sa, že nie je dôležité, ako beháte, ale ako pri tom vyzeráte:) to je v pohode, ale zamerajte sa na to až v druhej fáze výberu.

Ako správne vybrať bežeckú obuv pomôžu pre začiatok 3 základné otázky:

Na záver sa pozrieme na to, ako správne vybrať veľkost obuvi na behanie.

Ako vybrať bežeckú obuv

Kde a po akom povrchu budete behať

Chcete behať po asfalte a tvrdých podkladoch (tartan, bežecký pás), vydáte sa častejšie do terénu alebo budete všetky povrchy kombinovať?

Cestná obuv máva hladkú podrážku, vďaka tlmeniu je pohodlnejšia a zvršok býva z príjemnejšieho materiálu. V teréne vám ale nedajú dostatočný záber, stabilitu a odolnosť.

S "cestárkami" si v pohode vystačíte pri behaní na všetkých druhoch spevnených povrchov (chodníky, afaltky, betón, parkové cesty, poľňačky, udusané a štrkové cesty). Nemusíte sa s nimi báť výnimočne vydať do terénu, keď nie je blato.

Trailová obuv (niekedy sa im hovorí krosovky alebo trailovky) má agresívnejšiu podrážku pre dobrý záber v teréne, zvršok je z pevnejších a odolnejších materiálov, tlmenie je tvrdšie a obuv stabilnejšia. Taká obuv sa výborne správa v teréne mimo cestu, ale na asfalte vám príde príliš tvrdá a gumové štuple na podrážke sa môžu skôr ošúchať.

 

Obľúbenou kategóriou je univerzálna obuv na cestu i do terénu. Tá sa snaží kombinovať vlastnosti cestnej a krosovej obuvi a dnes už sa jej to darí veľmi dobre.

Rátajte s tým, že na asfalte nikdy nebude tak pohodlná a ľahká ako čisto cestné modely. V teréne má o niečo horšiu priľnavosť a stabilitu ako "čistokrvné" trailovky. Väčšinou ju spoznáte tak, že má na podrážke štuple, ale nie moc vysoké.

Univerzálky sú rozumným kompromisom, keď beháte 50 % v meste a 50 % po lese alebo poľných cestách.

A čo keď nechcete robiť kompromisy? Rátajte s tým, že v botníku musíte urobiť miesto na viacero obuvi. I u rekreačných a kondičných bežcov nájdete doma 5-10 párov obuvi.

Beháte pre kondíciu alebo pretekáte? Pohodlie vs. rýchlosť

S bežeckou obuvou to nie je ako pri iných športoch a vybavení. Až na pár výnimiek behajú hobíci i profesionálni běžci v rovnakej obuvi.

Rozhodnite sa, či od obuvi očakávate machovo mäkkú a pohodlnú tlmiacu vrstvu alebo vsadíte na vynikajúci cit pre terén, dynamiku a rýchlosť.

Ak chcete behať viac pre radosť a kondíciu, pozerajte sa po pohodlných a tlmenejších modeloch. Väčšie tlmenie je vhodné na dlhšie behy, pri ktorých nabeháte veľké objemy kilometrov. Uľaviť vám môžu i pri problémoch s kolenami, členkami, holeňami a bedrami.

ako vybrať bežeckú obuv

Ak búši vaše srdce v rytme pretekára, siahnite radšej po ľahšej, dynamickejšej a tvrdšej obuvi. Dá vám rýchlosť a nakopne do každého ďalšieho kroku, väčšinou ale zaplatíte komfortom.

pretekárska bežecká obuv

Čakáte od obuvi špeciálne vlastnosti?

Chcete od obuvi ešte niečo navyše? Pokiaľ napríklad hľadáte nepremokavú obuv s membránou, potom sa pozerajte po modeloch s označením GTX v názve (Gore-Tex). Nezabudnite, že vodoodolná obuv nie je tak priedušná a nie je vhodná do horúcich letných mesiacov.

Ak často beháte po tme, budete radi za obuv s vysoko reflexnými prvkami.

Ak chcete behať v snehu a po ľade je vhodná napríklad obuv s vysokými štupľami alebo hrotmi.

pretekárska bežecká obuv
pretekárska bežecká obuv
pretekárska bežecká obuv

 

A ak ste prepadli prekážkovým ocr pretekom alebo orientačnému behu, mrknite po modeloch určených priamo pre tieto kategórie behu.

Veľkým tématom je obuv s podporou stability alebo nulovým dropom. Už viete, ako vybrať bežeckú obuv podľa dropu a typu došľapu?

Ako správne vybrať veľkosť bežeckej obuvi

Keď už viete, aký typ bežeckej obuvi hľadáte, poďme vybrať správnu veľkosť obuvi, aby vám perfektne sadla.

Pravdepodobne budete mať inú veľkosť obuvi bežeckej a tej na bežné nosenie. Číslovanie pri športovej obuvi býva mierne odlišné, ale to hlavné pravidlo je, že obuv na behanie potrebujete o pol až o celé číslo väčšie.

Pri skúšaní to spoznáte tak, že pred palcom (alebo vaším najdlhším prstom) máte minimálne pol centimetra voľného miesta. Merajte, keď v obuvi stojíte, nie v sede.

Medzera pred palcom je dôležitá, aby vám v obuvi pri dlhších behoch nezliezali nechty, netvorili sa pľuzgiere a aby mali chodidlá dostatok priestoru k prirodzenému fungovaniu.

Okrem správnej dĺžky sa uistite, že sa vám obuv nevyzúva z päty a v prednej časti obuvi nemáte miesta zbytočne veľa.

Chodidlo by sa vám pri chôdzi alebo behu nemalo v obuvi veľmi pohybovať, inak riskujete pľuzgiere.

Dajte si ale pozor, aby ste obuv nemali priveľmi tesnú, najmä v špičke a oblasti priehlavku. Myslite i na malíček, ten by tiež nemal nikde tlačiť.

Vždy je lepšie mať obuv o niečo voľnejšiu. Chodidlá pri behu potrebujú veľa miesta a najmä s narastajúcimi kilometrami opúchajú.

 

Kde ďalej

0 220 924 944 po–pia 8:00–14:00 | info@sportobchod.sk

Prihláste sa Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}