Ako vybrať bežeckú obuv


6 minút čítania

Pri bežeckej obuvi je najdôležitejšie, aby vám perfektne sadla a vlastnosťami zodpovedala tomu, kde a ako chcete behať.

Nehanbime sa priznať si, že často vyberáme obuv podľa farby a výzoru. Hovorí sa, že nie je dôležité, ako beháte, ale ako pri tom vyzeráte:) to je v pohode, ale zamerajte sa na to až v druhej fáze výberu.

Ako správne vybraťt bežeckú obuv pomôžu pre začiatok 3 základné otázky:

Na záver sa pozrieme na to, ako správne vybrať veľkosť obuvi na behanie..

Jak vybrat běžecké boty

Kde a po akom povrchu budete behať

Chcete behať po asfalte a tvrdých podkladoch (tartan, bežecký pás), vydáte sa častejšie do terénu alebo budete všetky povrchy kombinovať?

Cestná obuv máva hladkú podrážku, vďaka tlmeniu je pohodlnejšia a vrchná časť býva z príjemnejšieho materiálu. V teréne vám ale nedajú dostatočný záber, stabilitu a odolnosť.

S "cestárkami" si v pohode vystačíte pribehaní na všetkých druhoch spevnených povrchov (chodníky, afaltky, betón, parkové cesty, poľňačky, udusané a štrkové cesty). Nemusíte sa s nimi báť výnimočne vydať do terénu, keď nie je blato.

 

Trailová obuv (niekedy sa jej hovorí krosovky alebo trailovky) má agresívnejšiu podrážku pre dobrý záber v terénerchná časť je z pevnejších a odolnejších materiálov, tlmenie je tvrdšie a obuv stabilnejšia. Taká obuv sa perfektne správav teréne mimo cestu,ale na asfalte sa vám zdá príliš tvrdá a gumené štuple na podrážke sa môžu skôr ošúchať.

 

Obľúbenou kategóriou je univerzalna obuv tá sa snaží kombinovať vlastnosti cestnej a krosovej obuvi a dnes už sa jej to darí veľmi dobre.

Rátajte s tým, že na asfalte nikdy nebude tak pohodlná a ľahká ako čisto cestné modely. V teréne má o niečo horšiu priľnavosť a stabilitu ako "čistokrvné" trailovky. Väčšinou ju spoznáte tak, že má na podrážke štuple, ale nie moc vysoké.

Univerzálky súrozumným kompromisom, keď beháte 50 % v meste a 50 % po lese alebo poľných cestách

A čo keď nechcete robiť kompromisy? Rátajte s tým, že v botníku musíte urobiť miesto na viacero obuvi. I u rekreačných a kondičných bežcov nájdete doma 5-10 párov obuvi.

Bežecká obuv podľa povrchu

Beháte pre kondíciu alebo pretekáte? Pohodlie vs. rýchlosť

S bežeckou obuvou to nie je ako pri iných športoch a vybavení. Až na pár výnimiek behajú hobíci i profesionálni bežci v rovnakej obuvi.

Rozhodnite sa, či od obuvi očakávate machovo mäkkú a pohodlnú tlmiacu vrstvu alebo vsadíte na vynikajúci cit pre terén, dynamiku a rýchlosť.

Ak chcete behať viac pre radosť a kondíciu, pozerajte sa po pohodlných a tlmenejších modeloch.Väčšie tlmenie je vhodné na dlhšie behy,pri ktorých nabeháte veľké počty kilometrov. Uľaviť vám môžu i pri problémoch s kolenami, členkami, holeňami a bedrami.

jak vybrat běžeckou obuv

Ak búši vaše srdce v rytme pretekára, siahnite radšej po ľahšej, dynamickejšej a tvrdšej obuv. Dá vám rýchlosť a nakopne vás do každého ďalšieho kroku, väčšinou ale zaplatíte komfortom.

závodní běžecké boty

Čakáte od obuvi špeciálne vlastnosti?

Chcete od obuvi ešte niečo navyše? Pokiaľ napríklad hľadáte nepremokavú obuv s membránou, potom sa pozerajte po modeloch s označením GTX v názve (Gore-Tex). Nezabudnite, že vodoodolná obuv nie je tak priedušná a nie je vhodná do horúcich letných mesiacov.

Ak často beháte po tme, budete radi za obuv s vysoko reflexnými prvkami.

Ak chcete behať v snehu a po ľade je vhodná napríklad obuv s vysokými štupľami alebo hrotmi.

závodní běžecké boty
závodní běžecké boty
závodní běžecké boty

 

A ak ste prepadli prekážkovým ocr pretekom alebo orientačnému behu, mrknite po modeloch určených priamo pre tieto kategórie behu.

Veľkou témou je obuv s podporou stability alebo nulovým dropom. Už viete, Drop-doslap-2365">ako vybrať bežeckú obuv podľa dropu a typu došľapu?

Ako správne vybrať veľkosť bežeckej obuvi

Keď už viete, aký typ bežeckej obuvi hľadáte, poďme vybrať správnu veľkosť obuvi, aby vám perfektne sadla.

Pravdepodobne budete mať inú veľkosť obuvi bežeckej a tej na bežné nosenie. Číslovanie pri športovej obuvi býva mierne odlišné, ale to hlavné pravidlo je, že obuv na behanie potrebujete o pol až o celé číslo väčšie.

Pri skúšaní to spoznáte tak, že pred palcom (alebo vaším najdlhším prstom) máte minimálne pol centimetra voľného miesta. Merajte, keď v obuvi stojíte, nie v sede.

Medzera pred palcom je dôležitá, aby vám v obuvi pri dlhších behoch nezliezali nechty, netvorili sa pľuzgiere a aby mali chodidlá dostatok priestoru na prirodzené fungovanie.

Okrem správnej dĺžky sa uistite, že sa vám obuv nevyzúva z päty a v prednej časti obuvi nemáte miesta zbytočne veľa.

Chodidlo by sa vám pri chôdzi alebo behu nemalo v obuvi veľmi pohybovať, inak riskujete pľuzgiere.

Dajte si ale pozor, aby ste obuv nemali priveľmi tesnú, najmä v špičke a oblasti priehlavku. Myslite i na malíček, ten by tiež nemal nikde tlačiť.

Vždy je lepšie mať obuv o niečo voľnejšiu. Chodidlá pri behu potrebujú veľa miesta a najmä s narastajúcimi kilometrami opúchajú.

 

Kde ďalej

  • Drop-doslap-2365">Čo je Drop u bežeckej obuvi?
  • Drop-doslap-2365#doslap">Typ došľapu: Pronácia, supinácia, neutrálny došľap