ZĽAVA až 35 % na UNDER ARMOUR | Dnes doprava zdarma

Poradíme vám

contact Lada Klímováexpert sekcie

poradime@sportobchod.sk

02/ 20 92 49 44

Ako vybrať bežeckú obuv

Pri bežeckej obuvi je najdôležitejšie, aby vám perfektne sadla a vlastnosťami zodpovedala tomu, kde a ako chcete behať.

Nehanbime sa priznať si, že často vyberáme obuv podľa farby a výzoru. Hovorí sa, že nie je dôležité, ako beháte, ale ako pri tom vyzeráte:) to je v pohode, ale zamerajte sa na to až v druhej fáze výberu.

Ako správne vybrať bežeckú obuv pomôžu pre začiatok 3 základné otázky:

Na záver sa pozrieme na to, ako správne vybrať veľkosť obuvi na behanie.

Jak vybrat běžecké boty

Kde a po akom povrchu budete behať

Chcete behať po asfalte a tvrdých podkladoch (tartan, bežecký pás), vydáte sa častejšie do terénu alebo budete všetky povrchy kombinovať?

Cestná obuv máva hladkú podrážku, vďaka tlmeniu je pohodlnejšia a vrchná časť býva z príjemnejšieho materiálu. V teréne vám ale nedajú dostatočný záber, stabilitu a odolnosť.

S "cestárkami" si v pohode vystačíte pri behaní na všetkých druhoch spevnených povrchov (chodníky, afaltky, betón, parkové cesty, poľňačky, udusané a štrkové cesty). Nemusíte sa s nimi báť výnimočne vydať do terénu, keď nie je blato.


Trailová obuv (niekedy sa jej hovorí krosovky alebo trailovky) má agresívnejšiu podrážku pre dobrý záber v teréne, vrchná časť je z pevnejších a odolnejších materiálov, tlmenie je tvrdšie a obuv stabilnejšia. Taká obuv sa perfektne správa v teréne mimo cestu, ale na asfalte sa vám zdá príliš tvrdá a gumené štuple na podrážke sa môžu skôr ošúchať.
 

Obľúbenou kategóriou je  univerzálna obuv na cestu i do terénu. Tá sa snaží kombinovať vlastnosti cestnej a krosovej obuvi a dnes už sa jej to darí veľmi dobre.

Rátajte s tým, že na asfalte nikdy nebude tak pohodlná a ľahká ako čisto cestné modely. V teréne má o niečo horšiu priľnavosť a stabilitu ako "čistokrvné" trailovky. Väčšinou ju spoznáte tak, že má na podrážke štuple, ale nie moc vysoké.

Univerzálky sú rozumným kompromisom, keď beháte 50 % v meste a 50 % po lese alebo poľných cestách.

A čo keď nechcete robiť kompromisy? Rátajte s tým, že v botníku musíte urobiť miesto na viacero obuvi. I u rekreačných a kondičných bežcov nájdete doma 5-10 párov obuvi.

Bežecká obuv podľa povrchu

 • Cestná obuv Cestná obuv
 • Trailová obuv Trailová obuv
 • Univerzálna bežecká obuv Univerzálna bežecká obuv
 • Bežecká obuv do hôr Bežecká obuv do hôr
 • Bežecká obuv do blata Bežecká obuv do blata
 • Bežecká obuv do snehu Bežecká obuv do snehu
 • Bežecká obuv na ľad Bežecká obuv na ľad
 • Beháte pre kondíciu alebo pretekáte? Pohodlie vs. rýchlosť

  S bežeckou obuvou to nie je ako pri iných športoch a vybavení. Až na pár výnimiek behajú hobíci i profesionálni bežci v rovnakej obuvi.

  Rozhodnite sa, či od obuvi očakávate machovo mäkkú a pohodlnú tlmiacu vrstvu alebo vsadíte na vynikajúci cit pre terén, dynamiku a rýchlosť.

  Ak chcete behať viac pre radosť a kondíciu, pozerajte sa po pohodlných a tlmenejších modeloch. Väčšie tlmenie je vhodné na dlhšie behy, pri ktorých nabeháte veľké počty kilometrov. Uľaviť vám môžu i pri problémoch s kolenami, členkami, holeňami a bedrami.

  jak vybrat běžeckou obuv

Ak búši vaše srdce v rytme pretekára, siahnite radšej po ľahšej, dynamickejšej a tvrdšej obuv. Dá  vám rýchlosť a nakopne vás do každého ďalšieho kroku, väčšinou ale zaplatíte komfortom.