Ako si vybrať in-line alebo kolieskové korčule?

ako si vybrať inline korčule?

Okrem podrobných informácií, ktoré nájdete u jednotlivých modeloch v prehľadnej šablóne popisujúcej technické parametre modelu, sme pre Vás pripravili 3 jednoduché kritériá, ktorá Vám výber kolieskových korčúľ výrazne uľahčia.

1. Skúsenosti s korčuľovaním

Rovnako ako pri ostatných športoch, ani pri in-line korčuľovaní neznamená to najdrahšie to najlepšie práve pre Vás (hoci by sme to asi takto nemali hovoriť :))

Rozhodne preto neodporúčame začínať veľkými kolieskami alebo speedovými korčuľami (viac v popise kategórií kolieskových korčúľ). Pokiaľ si nie ste istí, kúpte si radšej nejaký základný model, ktorý vyskúšate a ktorý po sezóne môžete predať ďalej. Je to omnoho lepšie ako si hneď kúpiť top model, ktorý Vám bude ležať v skrini alebo ho predáte s veľkou stratou.

ALE POZOR - in line korčuľovanie sa v princípe veľmi nelíši od korčuľovania na korčuliach na ľad. Dá sa povedať, že pokiaľ sa viete korčuľovať na ľadových korčuliach, na 90% Vám to na kolieskových korčuliach pôjde dokonca ešte lepšie!

Vo všeobecnosti ale platí, že intenzívnejšie a pravidelnejšie jazdenie vyžaduje korčule, ktoré sú na to stavané. Rovnako tak nemá cenu kupovať si špičkové korčule pokiaľ vyrazíte 1x za mesiac na pohodovú jazdu „okolo domu“.

2. Kde a s kým budete jazdiť?

Pred kúpou dobre zvážte, kde a s kým budete jazdiť. Pokiaľ budete jazdiť sami, nemusíte brať ohľad na nič – vyberte si korčule, ktoré vám najlepšie sedia podľa kategórie kolieskových korčúľ a koliesok s ohľadom na kvalitu dostupných inline trás.

kategórie

kolieska

topánka

skúsenosti

štýl jazdy

Fitness inline

76-90 mm

mäkká, pohodlná (soft)

základné až pokročilé

rekreačný až športový

Street inline (Urban)

76-80 mm

pevnejší pohodlný skelet

pokročilé

rekreačný až športový

Speed inline

100 mm a viac

nižšia členková z pevného skeletu

pokročilé

výkonnostný až profesionálny

Aggressive inline

50-60 mm

celoplastový skelet

základné až pokročilé

agresívny

Off-road Nordic Skating

150-165 mm

mäkká, pohodlná (soft)

pokročilé

rekreačný až výkonnostný

Hokejové inline

do 80 mm

hokejová

pokročilé

športový až výkonnostný

Výber korčúľ zvoľte podľa svojho okolia. Pokiaľ budete jazdiť prevažne v skupine, je dobré sa pozrieť, na čom jazdia ostatní. Pokiaľ si napr. kúpite korčule s 90 mm a plánujete jazdiť s priateľkou, ktorá vlastní model s kolieskami s priemerom 78 mm, čoskoro si asi pôjdete pekne na nervy. Ona Vám totiž nebude stačiť, hoci by sa ... roztrhala:)

3. Cena kolieskových korčúľ

Pri kolieskových korčuliach (viac ako inde platí), že pri nákupe kvalitných korčuliach sa nevypláca šetriť. Pokiaľ to s korčuľovaním myslíte vážne a chystáte sa korčuľovať aspoň 2x týždenne, odporúčame vám kúpiť si korčule od cca 100 Eur a vyššie. Od tejto čiastky zoženiete kvalitné korčule, ktoré sa vám odvďačia pohodlím a celkovo s nimi bude menej dodatočných starostí. Drahšie korčule sú celkovo lepšie spracované, pohodlnejšie a na ich konštrukciu boli použité kvalitnejšie diely.

Pokiaľ korčuľujete len párkrát za sezónu, uvažujte o lacnejších korčuliach.

Quad korčule

Nebaví vás jednotvárné korčuľovanie po rovných cestách a radi by ste vyskúšali niečo nové? Pozrite sa na tzv. quadové korčule, ktoré majú štyri kolieska umiestnené v páru za sebou. S týmito korčuľami síce nedosiahnete takú vysokú rýchlosť ako na klasických korčuliach, zato môžete vyskúšať najrôznejšie parádičky. Sú ideálne na tanec na korčuliach, freestyle alebo triky v skateparku. Ale nenechtajte sa pomýliť - quad korčule síce na prvý pohľad ponúkajjú väčšiu stabilitu, ale tiež sú kvôli menšej veľkosti a väčšej šírke náročné na povrch a majú tendenciu sa zasekávať o každý kamienok.

Pokiaľ chcete byť originálny a zažít úplne nový zážitok z korčuľovania, určite stojí za to quad korčule vyskúšať. Ale počítajte s tým, že budete potrebovat nutnú dávku obratnosti.

Detské korčule

Dětské kolečkové brusle

Deti rastú ako z vody, preto je dôležitouťou detských kolieskových korčúľ nastaviteľná veľkosť podvozku. Najčastejšie jednoucho stisknete tlačítko a posúvate veľkosť tak, aby topánočka dieťaťa padla ako uliata. Kolieskové korčule pre deti sú z materiálu z ľahkého a odolného plastu, ktorý vydrží i prvé nezdary, či neúspechy v korčuliarských začiatkoch.

Aby ste sa nemuseli báť, že si dieťa pri rýchej jazde ublíži, majú detské korčule  menšie kolieska s nižšiou triedou ložisiek. Najčastejšie sú v detskej kategórii ložiská ABEC 5. Menšie kolieská a nižšia trieda ložisiek nedovolí deťom tak rýchlu jazdu, aby sa im vymkla kontrole čo predchádza bolestivým pádom. 

Ani detské korčule sa nevyhnú rozdeleniu po stránke kvality. Začínajúcím deťom, ktoré nie sú si isté svojím korčuliarský umením, môže Ježiško doniesť pod stromček kolieskové korčule do 40Eur. V prípade, že by ich korčuľovanie nechytilo, nevyhlásí Ježiško osobný bankrot.

Naopak skúsené deti, ktoré zvládajú základné korčuliarské techniky a chcú si na korčuliach vyjsť i  na dlhší výlet, môžete potešiť drahšími a kvalitnejšími korčuľami. U vyšších a drahších modelov potom nechýbajú ani klasické vyhytávky, na ktoré ste zvyknutí z inlajnov pre dospelých, ako je napríklad BOA zapínanie, kedy si dieťa zvládne utiahnúť korčule pohodlne a úplne samostatne.

Kúpte vašim deťom tie najkrajšie detské kolieskové korčule!

Tip na záver: ak chcete ušetriť, pozrite sa do sekcie výpredaj. Keďže väčšina výrobcov prichádza každý rok s novou kolekciou, dajú sa v tejto sekcii zohnať modely len rok staré a v dopredaji za výborné ceny. Taktiež ponúkame testovacie korčule, ktoré boli na Inline Megatestu, za výhodné ceny.


 

02/ 20 92 49 44 po–pá 8:00–16:30 | info@sportobchod.sk

prihláste sa Košík: 0.00 €