Ako si vybrať inline helmu


4 minút čítania

Inline helma

Bezpečnosť nepodceňujte - a to ani na korčuliach. I začínajúci či mierne pokročilý korčuliar bez problémov predbehne chodca, znamená to, že aj rýchlosť začiatočníka dosahuje hodnôt minimálne 10-15 km/h. Keď sa v tejto rýchlosti s niekým zrazíte alebo spadnete, nie je to žiadna sranda.

Set chráničov a hlave kvalitná in-linová helma by preto nemali chýbať v základnom vybavení žiadneho korčuliara.

Aký je rozdiel medzi helmou na bicykel a na kolieskové korčule?

Takmer žiadny, pretože všetky helmy musia splniť jeden bezpečnostný štandard. Obe prilby majú veľmi podobnú konštrukciu a niekedy majú dokonca rovnaký systém nastavenia obvodu hlavy, ale helma na inline by mala byť viac odvetrávaná a priedušná.

Často sa taktiež môžete stretnúť s tým, že helma na korčule mie je tak masívna, ale to je dáné tým, že na bicykli predsa len môžete ísť väčšou rýchlosťou a naviac sa bežne jazdí aj v teréne. Ak však doma máte cyklistickú prilbu a pýtate sa, či si ju môžete bezpečne zobrať aj na kolieskové korčule, potom si ju s pokojom nasaďte a vyrazte na inline trasu.

S inline helmou sa vám hrča na hlave neurobí

Veľkosť

Veľkosť helmy na kolieskové korčule udáva obvod hlavy v centimetroch. Veľkosť obvodu hlavy býva spravidla doplnená symbolom S, M a L, ktorý určuje rozmedzie nastavenia obvodu hlavy. Väčšina leších heliem je dnes vybavená uťahovacím mechanizmom, kedy si pomocou otáčania koliečkom dokonale prispôsobíte veľkosť prilby presne tak, aby vám padla ako uliata. Podobný mechanizmus sa používa aj pri výrobe cyklistických prilieb.

Typ helmy

Na trhu existuje množstvo typov a tvarov heliem. Vybrať by ste si mali podľa toho, na ktorý štýl jazdy sa viac zameriavate. Pre časté výlety a intenzívny tréning sa hodí skôr ľahká a extra odvetrávaná helma s aerodynamickým tvarom. Naopak pre agresívny štýl jazdy sa bude hodiť helma uzavrená a kompaktná helma v tvare "kokosu", ktorá lepšie chráni oblasť za ušami a zátylok pri častých pádoch, 

Vetranie

Väčšina inline heliem je vybavená vetracími otvormi, ktoré bývajú vybavené bezpečnostnou sieťkou zabraňujúcou vlietnutiu hmyzu pod helmu. Platí, že čím viac vetracích otvorov helma má, tým väčším komfortom prilba disponuje.

Vnútorná výstelka

Pre jednoduchú údržbu a tým aj dlhšiu životnosť inline helmy je lepšie, ak je vnútorná výstelka vyberateľná. Vyberateľné vnútro sa dá lepšie udržovať a v prípade potreby aj vyprať v práčke. Niektoré helmy majú naviac systém pre jednoduchú zmenu rozmiestnenia výstelky pre maximálne prispôsobenie sa a nastavenie komfortu podľa individuálnych potrieb každého korčuliara. Pokiaľ je vnútorná výstelka napevno do prilby vsadená je vhodné používať čelenku, šatku alebo hoci aj tenkú textilnú čiapku.

Šilt alebo štít

Niektoré helmy sú vybavené štítom alebo šiltom, ktorý je buď odnímateľný v prípade inline prilieb alebo je integrovaný tak ako je to u heliem pre agressive in-line. Hlavnou úlohou štítu je pomáhať chrániť oči pred rôznymi terénnymi prekážkami, ktoré korčuliara pri jazde môžu bežne stretnúť (vetvy stromov, cudzia nordic walking palička apod.)

Kúpte si helmu presne pre vás!