Ako si vybrať hokejové korčule

Kategórie pokročilosti

Korčule sme rozdelili do jednotlivých kategórií podľa pokročilosti. Kategórie reflektujú nároky, ktoré majú byť na korčule kladené. Jednotlivé kategórie predstavujú najvyššiu kategóriu, kam sa korčule radia, rozhodne to nie je tak, že by nebolo možné používať dané korčule z jednej kategórie v rámci inej.

Spravidla platí, že hráči, ktorí napr. hrali hokej profesionálne, budú preferovať najvyššiu kategóriu korčúľ, hoci v súčasnoti hrajú už len amatérsky a pre zábavu. Naopak neodporúčame začínajúcim hráčom a „samoukom“ kupovať si rovno korčule najvyšších kategórií, pravdepodobne im totiž omnoho lepšie poslúžia korčule zodpovedajúce ich určeniu.

Kategórie pokročilosti:

  • Profesionálne použitie, maximálny výkon - na profesionálny a vrcholový hokej zamerané na poskytnutie maximálneho výkonu. Dajú sa intenzívne používať niekoľko hodín týždenne.
  • Poloprofesionálne a poloprofesionálne použitie - pre výkonnostných hokejistov a na pravidelné používanie. Sú pevné a poskytujú výbornou oporu nohe.
  • Amatérske súťaže - na súťaže na okresnej úrovni. Majú spoľahlivé nože a pevnú topánku, ktorá poskytuje dobrú opöru a ochranu.
  • Pravidelný hobby hokej - korčule majú menšiu tuhosť pre pravidelných hráčov, tzv. bezkontaktného hokeja. Hodí sa na hranie 1-2x týždenne.
  • Vhodné len na korčuľovanie - vzhľadom k pevnosti a povahe korčule sú vhodné len na rekreačné korčuľovanie, ale nie na hokej

Štýl korčuľovania

Rozlišovanie korčúľ podľa štýlu korčuľovania má naozaj zmysel hlavne v oblasti top modelov, ktoré vďaka použitým technológiám lepšie zodpovedajú filozofii korčuľovania hráča.

Speed / Agility - korčule a nože sú prispôsobené pre hráčov preferujúcich agresívny herný štýl založený mna extrémne rýchlych štartoch, nečakaných otočkách a prudkých brzdách. Korčule sú spravidla extrémne ľahké a prispôsobené korčuľovaniu s veľkou frekvencíou.

Power – zodpovedajú korčuľovaniu, ktoré je založené na dlhšom sklze a dlhších oblúkoch, kedy poskytujú maximálnu oporu. Tieto korčule umožňujú veľmi stabilnú a rýchlu jazdu. Niektoré modely v tomto rade bývajú robustnejšie.

Univerzálne – klasické korčule, ktoré nie sú špecificky zamerané. Tieto korčule predstavujú kombináciu obidvoch výššie uvedených typov. Jedná sa o najrozšírenejší typ korčúľ v najpopulárnejšej cenovej hladine do 200 Eur. Je to ideálny typ pre pravidelne hrajúcich amatérov a hobby hráčov.

štýl korčuľovania

Lacnejšie modely sú vždy vyrobené pre maximálne výhodný pomer stability a obratnosti hráča.

Technológia tvarovateľnosti

Hitom posledných rokov je tepelné tvarovanie korčúľ. Pri kvalitných korčuliach umožňuje prispôsobiť korčule presne tvaru nohy. Podmienkou pre efektívne tvarovanie je dostatočná pevnosť topánky, ktorú nájdete až pri vyšších modeloch. V súčasnej dobe sa stretávate s nasledujúcimi typmi tvarovania korčúľ:

PFS (pri hre) – korčule obsahujú zóny s tepelnou pamäťou, ktoré na začiatku hry zmäknú(obvykle stačí rozkorčuľovanie) a prispôsobí sa nohe. Po niekoľkých hraniach tieto zóny vďaka pamäti zostávajú v tvare podľa vašej nohy.

Pump systém – vynález firmy CCM/Rbk, kedy sa korčuľa prispôsobí formou pumpičky, ktorá natlakuje vnútornú výstelku podľa tvaru chodidla. Po hre sa korčuľa jednoducho vypustí ventilom na druhej strane. Mnoho hráčov sa bojí, že systém dlho nevydrží funkčný, ale prax ukazuje, že je tomu naopak.

Bez tvarovania – nezúfajte ;) Omnoho dôležitejšie je, aby korčuľa zodpovedala vášmu štýlu hry a herným schopnostiam. Tepelné tvarovanie u pohodlnejších a tým pádom aj mäkších amatérskych korčúľ aj tak nemá žiadny význam.

V rúre – umožňuje maximálne prispôspbenie korčule vďaka jej nahriatiu v teplovzdušnej rúre (na 60-80 °C podľa modelu). Skelet korčule zmäkne a natvaruje sa podľa nohy. Po ztuhnutí výrazne lepšie kopíruje krivky chodidla a členka. Tento proces je možné opakovať asi 3x. Táto vlastnosť je u TOP modelov v podstate štandardom.

Návod na tepelné tvarovanie korčúľ

Podrážka

Podrážka korčúľ BauerMateriál podrážky korčule ovplyvňuje stabilitu, prenos energie a odvod vlhkosti počas hry.

Karbónové podrážky sú veľmi ľahké a majú vysokú torznú tuhosť. Vďaka tomu zabezpečujú ideálny prenos do odrazu. Pri koručliach najvyššej kategórie nájdete aj rôzne typy perforácie, vďaka čomu korčuľa „dýcha“.

Jazyk

Prevedenie jazyka korčule má na kvalitu hry a pocit z korčuľovania zásadný význam. Modely korčúľ na výkonnostné použití majú jazyk, ktorý nohu veľmi dobre chráni, a pritom je stabilný a príjemný. Základné modely majú mäkký ohybný jazyk, ktorý je pre ich určenie úplne dostačujúci.

V našom hodnotení rozlišujeme celkom 5 stupňov kvality a tuhosti jazyka. Čím vyšší stupeň ochrany jazyka korčule majú, tým vyššie je ich určení.

Holder a nôž

Bez nadsázky platí, že bez dobrých nožov vám bude aj tá najlepšia topánka v podstate na nič. Holdery (plasty) a nože (železa) prešli v poslednej dobe značným vývojom vpred a to najmä v oblasti váhy a odolnosti. Dlhodobo najväčšej popularite sa teší systém TUUK, veľkú popularitu si získava aj revolučný systém T’Blade, kde sa nože nebrúsia, ale vymieňajú.

Po niekoľkých experimentoch sa v súčasnej dobe kvôli váhe perforujú (dierkujú) najmä holdery, pri nožoch to bolo problematické s ohľadom na pevnosť.

Na výkonnostné použitie je obvyklé kupovať systémy, kde je možné vymeniť oddelene nože a plasty.

Neviete si rady s výberom veľkosti korčúľ? Pomôže vám prehľad veľkostí korčúľ jednotlivých značiek.


Naše hodnotenie korčúľ

Hodnotenie produktov

Každá korčuľa, ktorá má byť zaradená do našej ponuky prechádza dôkladným skúmaním v našom testovacom centre, vrátane testov na ľade. Pri profesionálnych modeloch zisťujeme aj názory profesionálnych hráčov a garanta sekcie – profesionálneho kustoda Petra Ondráčka. Po dôkladnom preskúmaní je korčuľa ohodnotená podľa nášho interného hodnotenia. Výsledné hodnotenie vzniká relatívne voči ostatným korčuliam tak, aby malo maximálnu výpovenú hodnotu.

Hodnotenie technológie

Použitá technológia výrazne ovplyvňuje kvalitu korčuľovania. Tento parameter udáva, koľkými vychytávkami je korčuľa vybavená.

Hodnotenie pevnosti a tuhosti

Súčasným trendom v profi hokeji je tvrdá a tuhá korčuľa, ktorá poskytuje maximálnu oporu, prenos energie a ochranu. Na druhej strane tuhá korčuľa nemusí byť presne to, čo hľadáte, pretože Vám pri štýle a úrovni korčuľovania naopak nemusí vyhovovať.

Hodnotenie odolnosti a životnosti

Moderné výkonnostné korčule, ktoré sa vyznačujú vysokou tvrdosťou, bohužiaľ naopak mávajú nižšiu odolnosť voči opotrebovaniu. Toto hodnotenie teda udáva, aká je pravdepodobná doba výdrže korčúľ. Korčule s hodnotením 9 a 10 vydržia prakticky nekonečne.

Hodnotenie kvality nožov

Kvalita noža zásadne ovplyvňuje všetky kľúčové aspekty korčuľovania. Tento parameter teda uvádza, nakoľko kvalitný je systém nožov použitý na korčuliach. Bez kvalitných nožov sú aj korčule s vynikajúcou topánkou v podstate na nič.

Hodnotenie SportoObchodu (výkon/cena)

Toto súhrnné hodnotenie vyjadruje náš názor na korčule a dalo by sa preložiť ako odporúčanie pri kúpe. Vďaka tomu je možné, že toto hodnotenie majú vysoké lacné korčule (majú dobrý pomer ceny a výkonu – a vo svojej kategórii vynikajú), alebo naopak drahé korčule majú hodnotenie nízke, pretože sa nám na základe testov a skúseností zdá, že ich cena nezodpovedá kvalite.

Pri výbere môžete použiť funkciu porovnanie, ktorú nájdete pod každou tabuľkou. Pomôže vám jednoducho sa orientovať v rozdieloch medzi jednotlivými modelmi.

K dispozícii je samozrejme tiež náš produktový manažér, ktorý vám s výberom rád pomôže a poradí.

prihláste sa Košík: 0.00 €