Ako sa testujú futbalové lopty IMS

International Matchball Standard (IMS) je značka kvality futbalovej lopty, ktorá musí spĺňať veľmi náročné podmienky určené medzinárodnou futbalovou federáciou FIFA. Takto vyrobené lopty FIFA schvaľuje na používanie na vnútorné alebo outdoorové použitie. Futbalová lopta IMS je zárukou vysokej kvality a narozdiel od FIFA lôpt, za veľmi zaujímavú cenu.

International Matchball Standard IMS

Lopty s logom IMS prechádzajú komplexným testovaním. Pozrite sa, čo všetko musí futbalová lopta so známkou IMS Inspected alebo IMS Approved spĺňať.

obvodTest 1: Obvod lopty

Na dobré odhadnutie dráhy letu musí mať lopta konštantné obvodové miery. Obvod sa meria na desiatich rôznych miestach. Tieto meriania sú použité na vypočítanie priemerného obvodu. Lopty s logom IMS Inspected musia mať túto hodnotu 68 až 70 cm, lopty IMS Approved musia mať obvod medzi 68,5 a 69,5 cm.

guľatosťTest 2: Guľatosť lopty

Nepresné šitie môže loptu zdeformovať. Priemer sa meria na šestnástich miestach. Z týchto mier sa opäť stanoví priemer. Dve medzné hodnoty sa môžu od priemeru odlíšiť len o 2 % (pri loptách so známkou IMS Inspected), alebo dokonca len o 1,5 % (IMS Approved).

odskokTest 3: Odskok

Lopta sa nechá deseťkrát spadnäť na oceľovou dosku z výšky dvoch metrov. IMS Inspected lopty sa musia odraziť do výšky 115 cm až 165 cm, IMS Approved len 120 cm až 165 cm. Rozdiel medzi jednotlivými odskokmi pritom nesmie byť väčší ako 10 cm.

váhaTest 4: Váha

Každá testovaná lopta je trikrát zvážená v špeciálnej nádobe. Táto nádoba je zapečatená tak, aby prípadný únik vzduchu z lopty neovplyvnil váženie. IMS Inspected lopty by mali mať váhu medzi 410 a 450 g. Lopty so známkou IMS Approved by mali vážiť medzi 420 a 445 g.

vodaTest 5: Vstrebávanie vody

Pri tomto teste sa lopta otáča a je 250-krát ponorená do nádobky s 2 cm vody. IMS Inspected lopty môžu absorbovať maximálne 15 % svojej pôvodnej váhy. IMS Approved môžu vstrebať len 10 %.

tlakTest 6: Strata tlaku

Správanie lopty, ktorý počas hry stráca tlak, je len ťažko predvídateľné. V tomto teste sa lopta nahustí vzduchom na tlak jednej atmosféry. Za tri dny (72 hodín) sa tlak v lopte znovu premeriava. Aby lopta mohla nosiť známku IMS Inspected, nesmie stratiť viac ako 25 % pôvodného tlaku. Lopty IMS Approved nesmú stratiť viac ako 20 %.

tvarTest 7: Stálosť tvaru a veľkosti

Pri tomto teste sa lopta 2000-krát vystrelí proti oceľovému plátu rýchlosťou 50 km/h. Švy i duša musia tento test bez ujmy vydržať. Strata tlaku aj zmena tvaru a obvodu lopty musia byť minimálne. Tento test podstupujú len lopty s pečaťou IMS Approved.

vyváženieTest 8: Vyváženie lopty

Pri tomto teste lopta pri uvedení v priamom smere musí udržať svoju dráhu. Lopta sa uvedie do rovného pohybu tak, aby sa gúľal po vodorovnej podložke v priamom smere a sleduje sa o koľko stupňov sa lopta odchýlila od svojej pôvodnej rovnej dráhy. Tento test podstupujú len lopty určené na futsal. Lopty IMS Inspected sa môžu odchýliť o maximálne 7,5° a lopty IMS Approved o maximálne 5°. 

Poradíme vám

Informačná linka po-pia: 8–16:30 hodín

Vendy
Vendy
Nikča
Nikča

02/ 20 92 49 44 po–pá 8:00–16:30 | info@sportobchod.sk

prihláste sa Košík: 0.00 €