Ako prepraviť kolobežku autom

Kolobežky sú ideálnym približovadlom na dovolenke. Lenže ako ich pohodlne previezť autom? Tu máte tipy včítane testu kolobežiek a nosičov.

V prípade, že vlastníte skladaciu kolobežku, z hľadiska prepravy máte vyhrané. Pokiaľ však vaša kolobežka skladacia nie je a nevmestí sa vám do kufra, máte 3 možnosti:

1. Rozmontovať kolobežku – neodporúčame

Jednou z možností je kolobežku rozobrať (podobne ako bicykel) a dať do kufra auta. Vo väčšine prípadov môžete povoliť a otočiť riadidlá a prípadne ešte odmontovať kolesá. Nevýhodou je, že to stojí celkom dosť úsilia a miesta.

2. Voziť kolobežku bez nosičov – neodporúčame

Ak hľadáte lacné riešenie, stačí vám záhradka, popr. obyčajné nosiče alebo priečniky. Myslite však na to, aby stenáklad čo najlepšie uchytili. Poslúžia vám klasické gurtne – z bezpečnostných dôvodov neodporúčame používať pružné upínacie popruhy. Pre istotu je tiež lepšie prikurtovať riadidlá.

3. Použiť nosiče bicyklov – odporúčame

Asi najlepším riešením, ktoré je zaručene bezpečné a naviac pohodlné a rýchle, sú profesionálne nosiče na prepravu bicyklov.

Nosiče na piate dvere

Nosič bicyklov na piate dvere má úplne rovné ramená a dajú sa na ne namontovať všetky druhy kolobežiek. Jeho nevýhodou však je, že nepasuje na všetky autá.

Vybrat nosič na páté dveře »

Nosiče na tažné zariadenie

U nosičov na ťažné zariadnie záleží na ich konštrukcii. Ak majú veľmi prehnuté nosníky, nie sú na kolobežky vhodné vôbec. Na ostatné sa dajú nasadiť takmer všetky kolobežky okrem tých s veľmi nízkym nášľapom. Niektoré sa potom nedajú dať na všetky pozície nosiča.

Z nosičov na ťažné zariadenie odporúčame:
Thule Velospace 917 »
Thule EuroClassic G6 929 »

Strešné nosiče

Nosiče na strechu sú pre kolobežky vhodné najmenej, pretože ramená nosičov väčšinou nedokážu uchytiť rôzne tvary rámov kolobežiek. Po veľkom boji niektoré kolobežky do strešných nosičov uchytíte. Tento variant si ale najskôr vyskúšajte..

Test nosičov kolobežiek

Pretože sú nosiče primárne určené pre bicykle, nejde s istotou povedať, ktorý sa hodí na preváženie kolobežiek. Najistejší je nosič s kolobežkou vyskúšať, preto sme pre vás niekoľko druhov kolobežiek a nosičov otestovali.

Pre test sme vybrali najpredávanejšie kolobežky a nosiče Thule. Ako najuniverzálnejšie nám vyšli nosiče na ťažné zariadenie, kde sa rám kolobežky upína z boku. U strešných nosičov väčšinou nedokáže rameno a čeľusť držiaku rám kolobežky uchytiť, preto tento typ nosičov neodporúčame.

Obecne je lepšie, keď sú nosníky nosiča čo najrovnejšie.

Testované kolobežky

Testované nosiče

Výsledky testu nosičov kolobežiek

V prehľadnej tabuľke nájdete, ktoré kolobežky sa nám podarilo do ktorého nosiča bezpečne a bez problému uchytiť.

Test koloběžek a nosičů Thule

Poznatky z testu

Niektoré kolobežky sa u nosičov na ťažné zariadenie nedali nasadiť na všetky nosníky. Napr. u Thule EuroClassic 929 sme Kostku Hill 3 a Kickbike Sport G4 pohodlne namontovali iba na vnútorný a prostredný nosník. A Yedoo Mezeq sa na EasyFoldu 931 dal položiť len na vonkajšie rameno.

Kickbike a Mezeq na nosiči EuroClassic 929

 

Na strešné nosiče sme dokázali nasadiť len Kostky a aj u nich bola montáž o dosť pracnejšia. Konkrétne Kostka Hill 3 sa dá nasadiť na 598 a Kostka Tour MAX na 598 a 532.

Kostka na střešním nosiči

 

Asi najväčší problém sme mali u kolobežiek s nízkym nášľapom (napr. Crussis). Tie sa na bežné nosiče nasadiť nedajú. Našli sme však jednu alternatívu: nosič na piate dvere. Ten má ramená úplne rovné, takže si poradí so všetkými typmi kolobežiek. Jeho nevýhodou je, že sa nedá pripevniť na každé auto.

Nízký nášlap koloběžky Crussis

Crussis na nosiči na zadní dveře

 

Hneď po nosiči na zadné dvere nám úplne najlepšie vyšiel Velospace 917, ktorý zvládol všetky kolobežky okrem Crussis. Naopak najhoršie je na tom Velocompact, ktorý má vďaka svojej skladnosti veľmi prehnuté nosníky.

Kickbike na Velospace 917

Kostka na Velospace 917

Myslite na bezpečnosť

Nech už svoju kolobežku budete prevážať akokoľvek, vždy v prvom rade myslite na bezpečnosť. Zle upevnený náklad môže na ceste ohroziť nielen vás, ale aj ostatných.

Kde ďalej

Poradíme vám

contact Zbyněk Balabán

poradime@sportobchod.sk

02/ 20 92 49 44

0 220 924 944 Po-Pi, 8-16 h | info@sportobchod.sk

Prihláste sa Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}